Index
Velvary – obnova střechy Pražské brány Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
29.05. 2013 10:09

prazska_brana_icoPrvní památkou, která prošla letos v našem kraji částečnou obnovenou je Pražská brána ve Velvarech pocházející v jádru z roku 1580, nejvýraznější pozůstatek původního městského opevnění. Předmětem prací bylo zastřešení věže tvořené stanovou střechou krytou prejzy s lucernou a cibulí. Ve špatném stavu se vlivem dlouhodobého zatékaní nacházely zejména tesařské konstrukce spodní části krovu. Jako zásadní chyba se ukázala instalace otevřeného mřížového poklopu v lucerně při poslední obnově (1995), kterým se voda dostávala bez větších obtíží dovnitř a způsobila havarijní stav středního rámu, který celou konstrukci věže vynáší. Nosný rám nakonec poklesl a způsobil mírný náklon věže k západní straně.

Celý článek...
 
Letošní sezona obnovy památek je v plném proudu Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
02.05. 2013 12:46

jiri_velvaryS nástupem měsíce dubna a příchodem prvních jarních dnů se naplno rozeběhlo několik akcí obnovy kulturních památek v našem regionu. Největší činnost lze vysledovat ve Velvarech, kde město dlouhodobě systematicky pečuje o kulturní dědictví ve svém majetku. Již druhým rokem zde pokračuje obnova krovu renesančního kostela sv. Jiří, který město získalo do své správy.

Celý článek...
 
Bestia triumphans – zničený špýchar v Hospozínku Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
29.03. 2013 08:36

hospozinek_icoPřes veškeré úsilí odboru kultury se patrně nepodaří zachránit dominantu Hospozínku – bývalý panský špýchar Kinských. Památka dlouhodobě chátrala, měnila majitele, proběhla řada bezvýsledných jednání ohledně jeho opravy; u posledního majitele byla v závěru uplatněna exekuční výzva. Nicméně na začátku měsíce března byl sice špýchar zabezpečen proti vniknutí nepovolaných osob, ale za neprodyšně zavřenými dveřmi a okny během několika dní byla památka zbavena nosných trámů a původní tesařské barokní konstrukce. Ihned po zjištění tohoto protiprávního jednání 18. 3. 2013 bylo podáno pracovníky památkové péče u Policie ČR trestní oznámení pro podezření ze zneužití věci (§229 trestního zákona). Podobně byl poškozen v roce 2005 špýchar v Břešťanech, jehož záchrana nakonec pomalu probíhá. Zdá se však, že v případu sýpky v Hospozínku již moc naděje v lepší příští nezbývá. 

Co dodat … snad se začíst do knihy Běsi od F. M. Dostojevského, tam je popsáno vše srozumitelně … perspektiva však chmurná…

hospozinek_web

 
Cena programu regenerace za rok 2012 - v našem kraji zvítězila Kutná Hora Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
27.02. 2013 10:08

hora_icoSdružení historických měst a sídel zveřejnilo výsledky krajských kol soutěže o Cenu programu regenerace za rok 2012. Ve Středočeském kraji zvítězila „překvapivě“ Kutná Hora, ve výsledkové listině následuje Lysá nad Labem, poté město Slaný a soutěžní minipeloton uzavírá Mšeno. Na tomto místě nezbývá než konstatovat, že pokud se pravidla soutěže nezmění, tak je třeba účast malých měst s menším památkovým fondem a penězi chápat a priori pouze v duchu hesla olympionika Piera de Coubertina …"Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se … tzn. bez vyhlídky na úspěch, což může logicky působit pro mnohá města a obce poněkud demotivačně. A navíc každý jen trochu soudný pozorovatel soutěže se konec konců, a to i ve Španělském sále Pražského hradu, může ptát, proč pravidla soutěže nebyla změněna již dávno … nebo je i oblast památkové péče natolik poznamenána všude přítomnou apatií, že se změny nedočkáme … nechme se překvapit…ale Kutné Hoře blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů v celostátním kole …

 
Památky Slaného a Slánska (3.) – Františkánské nekrologium Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
27.02. 2013 08:17

nekrologium_icoV nové edici o památkách Slaného a Slánska vychází třetí drobný tisk tentokrát věnovaný baroknímu nekrologiu slánských františkánů, které bylo péčí Vlastivědného muzea a města Slaného obnoveno. Památka vedle pozoruhodného výtvarného provedení představuje rovněž závažné historické svědectví. Jde o barokní nástěnnou skříňku, jejíž dvířka zdobí symbolická malba, uvnitř se pak nalézal velký arch papíru, na který františkáni zachycovali duběnkovým inkoustem jména těch, kteří ve zdejším klášteře zemřeli.

Od 6. března bude opravené nekrologium umístěno v expozici Vlastivědného muzea ve Slaném.

Nový tisk k nahlédnutí zde  – k dostaní bude v podatelně MěÚ Slaný, v kanceláři odboru kultury MěÚ Slaný, slánském Infocentru a v expozici Vlastivědného muzea ve Slaném.

 
Program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností na rok 2013 Tisk E-mail
Napsal Alena Urbanová   
01.02. 2013 08:56

turany_zvoniceMinisterstvo kultury vyhlásilo program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností na rok 2013. Program je určen k opravám památkového charakteru na objektech prohlášených za kulturní nemovité památky, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví České republiky.

 V letošním roce byla kvóta určená pro správní obvod Městského úřadu Slaný oproti loňskému roku snížena o více než třetinu a její výše tedy činí 607.000 Kč. Tato částka bude rozdělena v 1. kole, které má uzávěrku 28.2.2013. Žádosti se podávají na předepsaných formulářích (ke stažení pro plátce DPH zde a pro neplátce DPH zde) u odboru kultury Městského úřadu Slaný s povinnými přílohami. Další informace získáte v Zásadách (ke stažení zde).

Vzhledem k nižší finanční kvótě předpokládáme, že komise doporučí ministerstvu přiznat příspěvky především na již zahájené akce, které je třeba dokončit.

Kontaktní osoba na odboru kultury MěÚ Slaný – Alena Urbanová, tel.: 312 511 274, e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 65 - 80 z 84