Index
Obnova hradeb u Černé bašty ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
18.11. 2013 15:53

hradby_icoV podzimních měsících proběhla první etapa obnovy dochované parkánové zdi u Černé bašty mezi náměstím a ulicí zvanou příznačně Na Hradbách. Tento úsek je vůbec nejautentičtěji dochovanou částí městského opevnění, které si v těchto místech uchovalo i dobře patrnou terénní návaznost na dnes zasypaný příkop. V rámci areálu využívaného dnes skautským oddílem se nachází také malé torzo hlavní hradební zdi. Parkánová zeď, která prošla poslední obnovou zhruba před dvaceti lety, je narušena působením povětrnosti a klimatickými změnami. Ty způsobily místy značné zvětrávání tvrdé omítky s přílišným obsahem cementu užité v rámci poslední obnovy, následné vydrolování malty ze spár a postupné rozvolňování navětralých kamenů.

Celý článek...
 
X. Slánské rozhovory 2013 / Památky Slaného a Slánska Tisk E-mail
Napsal Administrator   
14.10. 2013 11:50

0216V úterý 8. října 2013 se konaly jubilejní desáté Slánské rozhovory, které jako v předchozím roce nalezly útočiště v refektáři kláštera dnes bosých karmelitánů ve Slaném. Úvodní proslovy přednesli za město Slaný místostarosta Jaroslav Hložek a za naše hostitele P. Petr Glogar, OCD, provinční delegát řádu bosých karmelitánů, jenž byl jedním z těch, kteří stáli u zrodu těchto setkání. První, věnované vztahu španělské kultury k českým zemím, proběhly v ambitu slánského kláštera v roce 2004, refektář se v té době opravoval.

 

Celý článek...
 
EHD 2013 ve Slaném a Velvarech Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
23.08. 2013 11:32

 Dny evropského dědictví EHD (European Heritage Days) každoročně v měsíci září se i ve Slaném otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce - přednášky, koncerty. Letošní slánský program jsme v sobotu 7. září zaměřili k letošnímu 150. výročí narození malíře, sběratele slovanských lidových písní, etnografa a hudebníka Ludvíka Kuby - Den pro Ludvíka Kubu, jehož úzký vztah ke Slanému veřejnost zatím neměla možnost poznat. 

Bohattý a zajímavý program EHD mají ve Velvarech, a to v sobotu 14. září, kde rovněž proběhne řada zajímavých akcí; doporučujeme zejména přednášku Ing. arch. Jana Pešty, který se zabýval historií hřbitovního kostela sv. Jiří, jehož náročná oprava právě probíhá.

Program Slaný

Program Velvary

ON LINE katalog  EHD

 
OPRAVA KOSTELA SV. JAKUBA V ŽELENICÍCH Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
02.08. 2013 11:24

2013.04.30 013Začátkem dubna letošního roku se rozběhly práce na obnově kostela sv. Jakuba v Želenicích. Již nyní je část prací hotova a provedené průzkumy přinášejí nová zjištění o jedné z nejstarších sakrálních památek v regionu. 
Nejprve došlo ke snížení navýšeného terénu při stěnách, který zvyšoval celkovou vlhkost ve zdivu projevující se zejména v interiéru. Na to navázalo vyhloubení rýhy a položení drenáže sloužící k odvětrávání a odvodu vlhkosti. Hloubkové práce probíhali za dozoru archeologů, kteří zdokumentovali odhalené opravované základové zdivo a vzájemné souvislosti jednotlivých stavebních části kostela. Zajímavým zjištěním je potvrzení přímého propojení zdiva presbytáře a sakristie, na jejímž půdorysu stál nějaký objekt již ve středověku.

Celý článek...
 
Mapa – Památky města Slaného a nejbližšího okolí Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
22.07. 2013 09:00

ico_mapaNa začátku měsíce srpna by měla být k dispozici ve slánském infocentru a Vlastivědném muzeu ve Slaném nová praktická pomůcka pro poutníky za kulturními památkami Slaného – mapa Slánské památky / město a nejbližší okolí. Jsou na ní vyznačeny významnější památky (celkem 52) s krátkými informacemi, sochy a pamětní desky, polohy některých zaniklých památek, hranice památkové zóny a trasy k památkovým objektům „za hranicemi“ města (Boží hrob, kostely v Ovčárech a Otrubech).

Mapu jsme se chystali vydat u příležitosti letošních Dní kulturního dědictví (EHD), ale vše se podařilo urychlit tak, aby její srpnové vydání „pokrylo“ alespoň část prázdninové sezony.

Mapa k nahlédnutí a ke stažení zde 

 

 
Cyrilometodějská památka ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
09.07. 2013 10:04

 V rámci letošního 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje jsme hledali i cyrilometodějské památky na Slánsku našem vikariátu s vědomím, že jich bude jistě poskrovnu. Procházeli jsme chrámy a nakonec se nám podařilo nalézt jediné významnější dílo s cyrilometodějskou tématikou – barevné vitrajové okno ve slánském kostele sv. Gotharda, které v roce 1894 věnovali Max a Marie Hirscherovi. Zajímavá památka, na které je sv. Metoděj zobrazen jako žehnající arcibiskup a sv. Cyril jako řeholník s křížem. Ve slánské farní pamětnici se tamní děkan Josef Kandler (* 1836, † 1903) o tisíciletém výročí úmrtí sv. Metoděje pěkně rozepsal. Připomíná, že nejen moravští biskupové, ale i čeští pastýři zvali toho roku věřící k putování na Velehrad. Tehdejší Vídeň však nebyla setkávání Slovanů na Velehradě příliš nakloněna, a tak nakonec zákaz postihl pražskou pouť, a to údajně kvůli epidemii. Odpustky mohli získat i věřící, kteří se na Velehrad nevypravili, a to návštěvou poutních míst ve Staré Boleslavi (zde se uctívá Palladium země české, legendárně spojené právě s postavou sv. Cyrila a Metoděje), v Praze v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a na Karlovarsku v proslulém Maria Kulmu. Slánský děkan navštívil, jak poznamenal, právě toto místo, neboť se tehdy léčil v Karlových Varech. Jak uvedl v kronice, byť to byl svátek zejména Moravanů, Češi slavili rovněž horlivě. A ohlasem na toto výročí, na jistou národní emancipaci, může být i barevné okno v kostele sv. Gotharda.

Výstava o cyrilometodějských památkách  - Mezi Východem a Západem / Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí - probíhá v Olomouci. 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 65 - 80 z 90