Index
XI. Slánské rozhovory – Smečno / 7. října 2014 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
02.04. 2014 11:15

smecno_ico_rozhovoryLetošní v pořadí již 11. Slánské rozhovoryv úterý 7. října 2014 –  budou věnovány historii a památkám města Smečna, města spojeného s významným rodem Martiniců. První část programu proběhne v refektáři kláštera bosých karmelitánů ve Slaném a konferenci ukončí exkurze a „hudební tečka“ v kostele Nejsvětější Trojice ve Smečně.

Pořadatelé setkání jsou město Slaný a klášter bosých karmelitánů ve Slaném ve spolupráci s městem Smečno a tamní římskokatolickou farností.

Program ke stažení zde 

 
Aktuálně – K zateplování historických staveb Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
23.09. 2014 09:14

zatepleni_icoJedním z aktuálních témat úzce souvisejících s obnovou historických objektů, kulturních památek a objektů na území památkově chráněných území, je aplikace opatření vedoucích k energetickým úsporám. Vzhledem k tomu, že některé nově zaváděné a obecně nekriticky přijímané stavební postupy mohou být v rozporu se zásadami obnovy památkově chráněných i dalších historických stavebních děl, nabízíme v této souvislosti k úvaze aktuální memorandum Ústavu památkové péče Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, jako jedné z renomovaných vědeckých institucí v oblasti péče o stavební památky.

Memorandum Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT

A dále časově sice starší ovšem stále aktuální společné prohlášení Národního památkového ústavu, České komory architektů a Státního fondu životního prostředí k tomuto tématu s dalším komentářem. 

Text prohlášení zde

 
Úprava atria slánského muzea prezentována veřejnosti Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
08.09. 2014 15:51

ico_atriumDny evropského kulturního dědictví (EHD) / sobota 6. 9. 2014.

Účastníky setkání přivítal v kolejní kapli ředitel muzea Mgr. Jan Čečrdle, který naznačil perspektivu a význam projektu v rámci činnosti celého muzea, jež tak získalo nové výstavní možnosti; v souvislosti s úpravou atria připomněl památku nedávno zesnulého PhDr. Václava Mouchy, který úpravy na nádvoří muzea se zájmem sledoval a oceňoval. Poté se ujal slova Ing. Milan Grohmann, manažer města Slaného, který popsal celou genezi získání grantu – dotace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy „Modernizace výstavních prostor a technického zázemí Vlastivědného muzea ve Slaném – a promluvil o úskalí při jeho realizaci, vždyť stavba proběhla v rekordně krátké době během čtyř měsíců.

Celý článek...
 
EHD 2014 ve Velvarech – sobota 13. září / Velvary barokní Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
27.08. 2014 07:59

logo_EHD2Velvarské muzeum připravilo zajímavý program pro letošní Dny evropského dědictví (EHD), které proběhnou v sobotu 13. 9. Den památek je věnován baroknímu umění; Velvary  – s jedinečným barokním sousoším, radnicí a sbírkou barokních památek v městském muzeu – představují důležité centrum barokní kultury v regionu; začíná se v 9 hodin.Srdečně zveme! 

Program ke stažení zde

 
EHD 2014 ve Slaném / obnova bývalé koleje piaristů Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
12.08. 2014 11:27

logo_EHD2

Akce v rámci letošních dní Dní evropského kulturního dědictví (EHD) ve Slaném proběhnou na několika místech – Lidice u Slaného, Dolín, památky v historickém centru města.

Zájemce o historii a průběh letošní opravy bývalé koleje slánských piaristů – jedné z nejvýznamnějších památek ve Slaném – zveme na dopolední setkání v sobotu 6. září 2014 do budovy slánského muzea a knihovny, které zahájíme v 9 hodin.

Program v bývalé koleji piaristů – dnes budova muzea a knihovny 

Celkový program


 
Obnova severních fasád kostela sv. Jiří ve Velvarech Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
30.06. 2014 09:26

 Další etapou letos pokračuje obnova kostela sv. Jiří ve Velvarech (k minulé etapě více zde). Jistou výhodou, zároveň trochu poctou, ale především odměnou za upřímnou snahu vlastníka je zařazení akce do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury, z něhož je podpořena obnova nejhodnotnějších památek v naší zemi. V rámci našeho regionu se jedná o jedinou takto podpořenou památku. Severní fasáda, která je nejvíce vystavena povětrnostním vlivům vykazuje řadu dílčích poškození omítky včetně štukového ornamentálního pásu pod hlavní římsou. V místech, která trpěla dlouhodobě zatékáním, došlo také k narušení zdiva, ve kterém se tvoří dutiny sanované hloubkovým spárováním. Dále jsou umělým kamenem domodelovány nejvíce poškozené části hlavic opěrných pilířů, zpevněny a injektovány kružby a okenní ostění. Postupně dojde také k rozkrytí střechy a sanaci krovu nad schodištěm na kůr, které vystupuje z celkového půdorysu stavby.

Několik fotografií zde

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 49 - 64 z 85