Index
K obnově památek ve Slaném v roce 2014 Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
10.12. 2014 10:10

ico_slany_gothardPodzim letošního roku se nesl ve znamení oslav dvacátého pátého výročí pádu komunistické totality v naší zemi, proto bych na úvod těchto řádků citoval slova hlavního protagonisty listopadových událostí roku 1989, prezidenta Václava Havla: „Národ, který nepečuje o své památky, zanedbává svou vlastní totožnost. “ Podíváme-li se na památkový fond města Slaného úhlem uplynulého čtvrtstoletí, musíme říci, že místní samospráva i jednotlivý soukromí vlastníci na svou historickou identitu nezapomínají a leží jim na srdci. Nejinak tomu bylo i v uplynulém roce. Nejrozsáhlejší práce proběhly při revitalizace atria bývalé Piaristické koleje spojené s rehabilitací některých výstavních prostor muzea a vestavbou výtahu. O ní jsme již podrobně informovali zde i na stránkách Slánské radnice.

Celý článek...
 
Kaple sv. Jana Nepomuckého v hospodářském dvoře v Hospozíně opravena Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
21.11. 2014 09:58

ico_hospozin_kapleV letech 2011 – 2014 byla opravena v hospodářském dvoře v Hospozíně kaple sv. Jana Nepomuckého, kterou zdobila pozoruhodná socha světce. I když je otázkou, zda skulptura skutečně pocházela z atiky zaniklého zámku, jak tvrdí starší literatura, v každém případě se jedná o skvělý příklad barokního sochařství.  Formálním provedením se blíží nedávno zachráněné soše sv. Jana Nepomuckého v Ješíně (dnes v Městském muzeu ve Velvarech). Kapli opravil a sochu restauroval akad. mal. Tomáš Rafl. Oprava proběhla díky dotaci z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností.  

Další snímky z průběhu opravy zde

 
XI. Slánské rozhovory – Smečno Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
16.10. 2014 08:14

_6818O podzimním úterním dopoledni 7. října 2014 přivítal refektář kláštera slánských bosých karmelitánů na devadesát zájemců o dějiny a památky slánského regionu. Na začátku je oslovil převor konventu P. David Peroutka, OCD, Ph.D., a oba představitelé měst – starosta Slaného Mgr. Martin Hrabánek a starostka Smečna Mgr. Pavla Štrobachová (na obrázku). Poté účastníci shlédli několik snímků z prvních Slánských rozhovorů věnovaných Španělsku, které proběhly v prostorách kláštera před deseti lety. 

Smečno upoutá návštěvníka vynikajícím souborem památek renesančního stavitelství, skvělými barokními sochami a obrazy, které „rámují“ jeho zatím málo známou historii. Její interpretace byla poznamenána dobovou nepřízní, a to jak ve vztahu k rodu Clam – Martiniců, který stál tradičně věrně po boku rakouského mocnářství, tak i později, v době vypjatého třídního pojetí dějin. A tak jsme smečenské historii stále mnohé dlužni. Proto by se konference měla stát zároveň výzvou pro novou etapu poznávání dějin města. V tomto smyslu ostatně vyznělo i úvodní slovo Mgr. Aleny Topinkové (Smečno), která v „dějinách v kostce“ připomněla významná data, památky a osobnosti se Smečnem spojené.

Celý článek...
 
Obnova římsy východní věže smečenského zámku Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
26.09. 2014 12:31

2013.12.11 003V průběhu poslední zimy se výrazně zhoršil stav korunní římsy východní věže smečenského zámku a její severní část se v závěru roku 2013 dokonce zřítila. Obratem byl zpracován statický posudek a projekt obnovy, který konstatoval hrozící zřícení dalších úseků římsy, havarijní stav byl ovšem patrný každému bystrému pozorovateli. Příčinou problémů bylo dožívající zdivo konzoly římsy, podpořené zatékáním skrz poškozenou prejzovou krytinu.  Po uvolnění potřebné částky ze strany vlastníka objektu  - Středočeského kraje, vyrostlo v prázdninových měsících kolem věže mohutné lešení, které umožnilo celkovou obnovu. V místech odpadlé části římsy došlo ke srovnání ložné plochy a doplnění zdiva z mrazuvzdorných pálených cihel vytvarovaných přisekáním do potřebné profilace. Následně byla doplněna omítka a pomocí šablony vynesena původní profilace římsy. Ostatní narušená místa římsy byla v pravidelných intervalech zpevněna pomocí betonářské výztuže vlepená do předvrtaných otvorů.

Celý článek...
 
XI. Slánské rozhovory – Smečno / 7. října 2014 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
02.04. 2014 11:15

smecno_ico_rozhovoryLetošní v pořadí již 11. Slánské rozhovoryv úterý 7. října 2014 –  budou věnovány historii a památkám města Smečna, města spojeného s významným rodem Martiniců. První část programu proběhne v refektáři kláštera bosých karmelitánů ve Slaném a konferenci ukončí exkurze a „hudební tečka“ v kostele Nejsvětější Trojice ve Smečně.

Pořadatelé setkání jsou město Slaný a klášter bosých karmelitánů ve Slaném ve spolupráci s městem Smečno a tamní římskokatolickou farností.

Program ke stažení zde 

 
Aktuálně – K zateplování historických staveb Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
23.09. 2014 09:14

zatepleni_icoJedním z aktuálních témat úzce souvisejících s obnovou historických objektů, kulturních památek a objektů na území památkově chráněných území, je aplikace opatření vedoucích k energetickým úsporám. Vzhledem k tomu, že některé nově zaváděné a obecně nekriticky přijímané stavební postupy mohou být v rozporu se zásadami obnovy památkově chráněných i dalších historických stavebních děl, nabízíme v této souvislosti k úvaze aktuální memorandum Ústavu památkové péče Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, jako jedné z renomovaných vědeckých institucí v oblasti péče o stavební památky.

Memorandum Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT

A dále časově sice starší ovšem stále aktuální společné prohlášení Národního památkového ústavu, České komory architektů a Státního fondu životního prostředí k tomuto tématu s dalším komentářem. 

Text prohlášení zde

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Následující > Konec >>

Výsledky 33 - 48 z 73