Index
XI. Slánské rozhovory – Smečno Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
16.10. 2014 08:14

_6818O podzimním úterním dopoledni 7. října 2014 přivítal refektář kláštera slánských bosých karmelitánů na devadesát zájemců o dějiny a památky slánského regionu. Na začátku je oslovil převor konventu P. David Peroutka, OCD, Ph.D., a oba představitelé měst – starosta Slaného Mgr. Martin Hrabánek a starostka Smečna Mgr. Pavla Štrobachová (na obrázku). Poté účastníci shlédli několik snímků z prvních Slánských rozhovorů věnovaných Španělsku, které proběhly v prostorách kláštera před deseti lety. 

Smečno upoutá návštěvníka vynikajícím souborem památek renesančního stavitelství, skvělými barokními sochami a obrazy, které „rámují“ jeho zatím málo známou historii. Její interpretace byla poznamenána dobovou nepřízní, a to jak ve vztahu k rodu Clam – Martiniců, který stál tradičně věrně po boku rakouského mocnářství, tak i později, v době vypjatého třídního pojetí dějin. A tak jsme smečenské historii stále mnohé dlužni. Proto by se konference měla stát zároveň výzvou pro novou etapu poznávání dějin města. V tomto smyslu ostatně vyznělo i úvodní slovo Mgr. Aleny Topinkové (Smečno), která v „dějinách v kostce“ připomněla významná data, památky a osobnosti se Smečnem spojené.

Celý článek...
 
Obnova římsy východní věže smečenského zámku Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
26.09. 2014 12:31

2013.12.11 003V průběhu poslední zimy se výrazně zhoršil stav korunní římsy východní věže smečenského zámku a její severní část se v závěru roku 2013 dokonce zřítila. Obratem byl zpracován statický posudek a projekt obnovy, který konstatoval hrozící zřícení dalších úseků římsy, havarijní stav byl ovšem patrný každému bystrému pozorovateli. Příčinou problémů bylo dožívající zdivo konzoly římsy, podpořené zatékáním skrz poškozenou prejzovou krytinu.  Po uvolnění potřebné částky ze strany vlastníka objektu  - Středočeského kraje, vyrostlo v prázdninových měsících kolem věže mohutné lešení, které umožnilo celkovou obnovu. V místech odpadlé části římsy došlo ke srovnání ložné plochy a doplnění zdiva z mrazuvzdorných pálených cihel vytvarovaných přisekáním do potřebné profilace. Následně byla doplněna omítka a pomocí šablony vynesena původní profilace římsy. Ostatní narušená místa římsy byla v pravidelných intervalech zpevněna pomocí betonářské výztuže vlepená do předvrtaných otvorů.

Celý článek...
 
XI. Slánské rozhovory – Smečno / 7. října 2014 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
02.04. 2014 11:15

smecno_ico_rozhovoryLetošní v pořadí již 11. Slánské rozhovoryv úterý 7. října 2014 –  budou věnovány historii a památkám města Smečna, města spojeného s významným rodem Martiniců. První část programu proběhne v refektáři kláštera bosých karmelitánů ve Slaném a konferenci ukončí exkurze a „hudební tečka“ v kostele Nejsvětější Trojice ve Smečně.

Pořadatelé setkání jsou město Slaný a klášter bosých karmelitánů ve Slaném ve spolupráci s městem Smečno a tamní římskokatolickou farností.

Program ke stažení zde 

 
Aktuálně – K zateplování historických staveb Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
23.09. 2014 09:14

zatepleni_icoJedním z aktuálních témat úzce souvisejících s obnovou historických objektů, kulturních památek a objektů na území památkově chráněných území, je aplikace opatření vedoucích k energetickým úsporám. Vzhledem k tomu, že některé nově zaváděné a obecně nekriticky přijímané stavební postupy mohou být v rozporu se zásadami obnovy památkově chráněných i dalších historických stavebních děl, nabízíme v této souvislosti k úvaze aktuální memorandum Ústavu památkové péče Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, jako jedné z renomovaných vědeckých institucí v oblasti péče o stavební památky.

Memorandum Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT

A dále časově sice starší ovšem stále aktuální společné prohlášení Národního památkového ústavu, České komory architektů a Státního fondu životního prostředí k tomuto tématu s dalším komentářem. 

Text prohlášení zde

 
Úprava atria slánského muzea prezentována veřejnosti Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
08.09. 2014 15:51

ico_atriumDny evropského kulturního dědictví (EHD) / sobota 6. 9. 2014.

Účastníky setkání přivítal v kolejní kapli ředitel muzea Mgr. Jan Čečrdle, který naznačil perspektivu a význam projektu v rámci činnosti celého muzea, jež tak získalo nové výstavní možnosti; v souvislosti s úpravou atria připomněl památku nedávno zesnulého PhDr. Václava Mouchy, který úpravy na nádvoří muzea se zájmem sledoval a oceňoval. Poté se ujal slova Ing. Milan Grohmann, manažer města Slaného, který popsal celou genezi získání grantu – dotace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy „Modernizace výstavních prostor a technického zázemí Vlastivědného muzea ve Slaném – a promluvil o úskalí při jeho realizaci, vždyť stavba proběhla v rekordně krátké době během čtyř měsíců.

Celý článek...
 
EHD 2014 ve Velvarech – sobota 13. září / Velvary barokní Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
27.08. 2014 07:59

logo_EHD2Velvarské muzeum připravilo zajímavý program pro letošní Dny evropského dědictví (EHD), které proběhnou v sobotu 13. 9. Den památek je věnován baroknímu umění; Velvary  – s jedinečným barokním sousoším, radnicí a sbírkou barokních památek v městském muzeu – představují důležité centrum barokní kultury v regionu; začíná se v 9 hodin.Srdečně zveme! 

Program ke stažení zde

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Následující > Konec >>

Výsledky 33 - 48 z 71