Index
Alexandr Bláha zemřel Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
25.01. 2016 09:15

 V úterý 19. ledna 2016 zemřel po dlouhé těžké nemoci kameník a restaurátor Alexandr Bláha (*1948), výborný řemeslník, který na Slánsku opravil řadu památek: milník v Tuřanech (1995), boží muka u Vraného (1998), při silnici do Smečna (1999), památný kříž v Pálči (2005) a kříž pod Božím hrobem ve Slaném. Podílel se na opravě starobylých portálů ve městě Slaném.  Byl to skvělý a skromný člověk, který vždy ochotně pomohl, jsme mu za mnohé vděčni. R.I.P.

O jeho práci více obrazový materiál z jeho přednášky na konferenci Památky v naději ve Velvarech v roce 2009 … ke stažení zde

 
Oprava sochy Panny Marie Bolestné ve Slaném dokončena Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
27.11. 2015 10:09

 Opravu sochy Panny Marie zahájil restaurátor akademický sochař Jan Turský na podzim loňského roku. Památku převezli do jeho ateliéru a pro další „pobyt“ sochy pod širým nebem bylo nutné zpevnit kámen. Použil vakuovou metodu, kdy účinná konzervační látka při napouštění proniká hlouběji pod povrch kamene než při běžném nátěru.

Když listujeme v pamětnici slánského františkánského kláštera, nalezneme zápis o tom, že lipovou alej ke klášteru založili v roce 1728. Tehdy však okolí kláštera vypadalo jinak, než je tomu dnes. Za hradbami města stálo pár stavení, pak stodoly a okolo malá pole, louky. Ale přesto tady bylo přání přístupovou frekventovanou cestu ke klášteru vymezit řadou stromů a ozdobit ji sochami svatých.

Celý článek...
 
Slánské rozhovory 2015 – V červáncích kalicha Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
14.10. 2015 14:58

ico_XII. rozhovoryDvanácté Slánské rozhovory s názvem V červáncích kalicha se uskutečnily v úterý 6. října 2015 v refektáři karmelitánského kláštera ve Slaném. Jejich pořadateli se vedle města Slaného stala katedra politologie a filozofie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Řád bosých karmelitánů. Setkání uvedl převor kláštera David Peroutka OCD, který mezi účastníky setkání přivítal starostu města Ing. Pavla Záloma. Poté společně  pogratulovali přítomnému faráři Československé církve husitské Stanislavu Jurkovi  (na obrázku) k jeho nadcházejícímu životnímu jubileu. Konferenci moderoval (a fotografoval) Vladimír Přibyl (Odbor kultury MěÚ Slaný).

Celý článek...
 
K barevnému nátěru kostela sv. Jiří ve Velvarech Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
09.10. 2015 11:11

ico_fasadaV rámci probíhající obnovy vnějšího pláště renesančního kostela sv. Jiří ve Velvarech dochází také k nové barevné úpravě vápenným nátěrem, která se poprvé plně projevila v letošním roce na jeho jižní fasádě.
Je nesporné, že barevnost fasády je neoddělitelnou součástí výrazu stavební památky a pro většinu lidí představuje nejpodstatnější složku, kterou daný objekt vnímá. Z tohoto důvodu není překvapením, že tak podstatná změna, které se dočkala fasáda kostela sv. Jiří, vyvolává živou debatu. Takto závažné rozhodnutí muselo být pochopitelně podepřeno pádnými argumenty vycházejícími z aktuálních obecně užívaných principů a zásad v oblasti památkové péče. Mezi ně patří požadavek na provedení průzkumu dochovaných barevných vrstev omítek kulturní památky před zahájením prací z postaveného lešení a jeho vyhodnocení.

Celý článek...
 
Obnova kamenného mostu v Královicích Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
09.10. 2015 10:10

ico_kraloviceKamenný most přes Bakovský potok se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého v Královicích u Zlonic pochází podle dosavadních zjištění z poslední čtvrtiny 19. století (vznikl po r. 1871). Jeho technický stav se přes dílčí udržovací práce zhoršil natolik, že musel být po velké vodě v červnu 2013 uzavřen. Celková obnova, jejímž investorem byl Středočeský kraj, proběhla od března do srpna letošního roku (2015).

 

 

Celý článek...
 
K záchrannému archeologickému výzkumu bývalé Lounské brány ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
26.08. 2015 10:11

ico_mostPřed několika dny byl dokončen archeologický záchranný výzkum základů bývalé Lounské brány ve Slaném.  Objev kamenného středověkého mostu … jeho velikost, klenutí, zachovaná tarasní zeď … to vše překvapilo.

Vedoucí výzkumu Mgr. Jiří Unger (Archeologický ústav AV ČR v. v. i.) napsal pro slánské radniční noviny základní informaci; tak trochu v předstihu si ji dovolujeme publikovat v krátkém předstihu … ke stažení zde.  

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 33 - 48 z 85