Index
Z praxe památkové péče - venkovní posezení u cukrárny Na Londě ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
15.06. 2016 16:02
Sample ImagePředzahrádky jsou významnou součástí uličního prostoru města, způsob jejich provedení spolu s reklamními prvky provozovny do značné míry spoluurčuje úroveň historického prostředí města. Návrh nejen vizualizace, ale i konstrukce samotné má být zpracován v požadované kvalitě, aby se realizací venkovního posezení nesnížil nad rámec urbanistický výraz nejznámější slánské ulice. Úspěchu se nakonec podařilo dosáhnout v případě nové předzahrádky u cukrárny Na Londě (Husova 109), která se jako jedna z prvních objevila po rozsáhlé rekonstrukci Husovy ulice dokončené v závěru minulého roku.
Celý článek...
 
Zahájení obnovy Pražské brány ve Velvarech Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
25.05. 2016 12:57
Sample Image

Pražská brána se dochovala jako jediná ze čtyř velvarských bran a je také nejvýraznějším pozůstatkem původní fortifikace královského města. Byla postavena vlašskými staviteli patrně na starších základech roku 1580 a následně upravena v 18. století, kdy získala jehlancovou střechu s lucernou ukončenou cibulovitou bání.

V posledních letech prošla obnovou střecha i vlastní dřevěná konstrukce krovu, byla rehabilitována omítka i kamenné prvky v přízemních patiích brány, a to zejména v průjezdu. V polovině května letošního roku započala obnova fasády a kamenných prvků s heraldickou výzdobou. 

Celý článek...
 
Transfer sochy svatého Bonaventury z klášterní karmelitánské zahrady ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
24.05. 2016 15:33

Sample ImageKlášterní zahrada bosých karmelitánů (dříve františkánů) ve Slaném přišla po nedávno odvezené soše svatého Františka z Assisi i o sochu svatého Bonaventury. Společně se totiž na podzim letošního roku vrátí zrestaurované, a to na své prapůvodní místo, tedy do barokní lipové aleje (1728) lemující vstup do kláštera.  

Svatý Bonaventura († 1274) byl významný teolog, nejvyšší představený františkánského řádu a kardinál biskup v Albanu. Jeho rukou byl i sepsán životopis zakladatele řádu, svatého Františka.

Cenná sochařská památka, která byla ze Slaného přenesena do restaurátorského ateliéru, je patrně již kopií původní barokní sochy od slánského sochaře A. D. Havla z konce 19. století, stejně tak jako socha svatého Antonína Paduánského na mostku před kostelem sv. Gotharda.

Celý článek...
 
Tiskem o reliéfu Panny Marie Staroboleslavské ve Velvarech Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
17.05. 2016 16:17

Active ImageMěsto Velvary ve spolupráci s odborem kultury MěÚ Slaný vydalo novou drobnou informační rozkládačku, věnující se reliéfu Panny Marie Staroboleslavské ve Velvarech. V rámci ediční řady Památek Slaného a Slánska je dvanáctou v pořadí. Kamenný reliéf z Velvar datován letopočtem 1674 je interpretován na pozdí doby, kterou lze charakterizovat vzestupem jezuitského řádu a aristokracké moci.

Obsahově se text snaží motiv reliéfu představit v kontextu s původním vzorem, tedy Paládiem Země České ze Staré Boleslavi. Legenda s ním spojená nás zavede až na počátek křesťanské víry v Českých zemích. Část textu věnující se samotné umělecko-historické analýze zakončují řádky o obnově reliéfu a jeho transferu do přízemních prostor velvarské radnice v roce 2014.

V tištěné verzi je volně k dostání na městském úřadě a infocentru ve Slaném i na městském úřadě a muzeu ve Velvarech.

K nahlédnutí online zde.

 
Transfer sochy svatého Františka z Assisi z klášterní karmelitánské zahrady ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
15.04. 2016 14:24

Sample Image

Socha svatého Františka z Assisi od slánského sochaře A. Havla (1891) ze zahrady karmelitánského (dříve františkánského) kláštera ve Slaném bude po sochách svatého Antonína Paduánského a Panny Marie Bolestné, již třetím restaurovaným dílem, která původně lemovala cestu lipové aleje před areálem kláštera. Stejně tak jako socha Panna Marie se i svatý František vrátí na své původní umístění, a to na podzim roku 2016.

Během dopoledne 14. dubna byla socha svatého Františka demontována a převezena do dílny s příslušným technickým vybavením, aby byla zpevněna roztokem napuštěným pod vakuovým tlakem. Náročné přemístění křehké pískovcové sochy a jejího soklu proběhlo pomocí jeřábu pod vedením akad. soch. Jarmila Plachého. Socha byla nejprve zavěšena do popruhu opatřeného v citlivých místech molitanovými a dřevěnými vložkami. Po zdvihnutí jeřábem, byla figura položena na matrace, s nimiž byla v horizontální poloze přemístěna na plochu dopravního vozu.

Během transportu sochy byl přítomen i sám restaurátor akad. soch. Jan Turský, do jehož restaurátorského ateliéru bude socha po napuštění a krátké technologické pauze dopravena, zde bude probíhat vlastní domodelování a retuše sochařského díla.

Fotogalerie zde.

 
Připravuje se kniha – Jejich osudem se stala Velká válka – výzva ke spolupráci Tisk E-mail
Napsal Administrator   
04.03. 2016 11:37

 Kniha by měla obsahovat i fotografie vojáků, ať zemřelých, či přeživších, které budou její nedílnou součástí. Proto chci požádat každého, kdo by mohl zapůjčit jakékoliv fotografie, korespondenci či jiné dokumenty, které jsou památkou na bývalé vojáky c. a k. monarchie nejen ze Slaného, ale též z obcí celého regionu Slánska (i současného Kladenska, Lounska, Velvarska i Kralupska - oblasti od Řevničova a Peruce až po Veltrusy), zda by mne mohl kontaktovat (723460433, Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ). Případně dokumenty k zapůjčení nechat v obálce s mým jménem v podatelně městského úřadu ve Slaném.  Z výzvy Ing. Pavla Bartoníčka.

Celý text výzvy naleznete zde

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 33 - 48 z 91