Index
Oprava střechy zámku ve Smečně Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
26.05. 2017 09:58
Sample Image

Prejzová krytina renesančního zámku ve Smečně je již dlouhá léta v havarijním stavu. Prejzy jsou na mnoha místech popraskané, olámané, postupně se vydroluje malta, do níž jsou pokládány. Funkční přestala být i provizorní řešení ochrannou fólií. V několika partiích je zřejmé zatékání do krovu či ke koruně a k hlavní římse. Následkem bylo odpadnutí téměř třímetrové části římsy východní věže zámku v roce 2014. Nutná je též výměna okapů, které jsou lokálně poškozené a děravé. Výrazně poškozené jsou též jedinečné komíny s lokálně opadanou omítkou a narušeným, místy rozvolněným zdivem. Napravení stavu střechy čtyřkřídlého objektu s dvěma věžemi je nesmírně finančně náročné a právě proto Středočeský kraj, jenž je vlastníkem, zahájil práce až nyní a potrvají do konce letošního října.  

Fotogalerie zde.

 
Průběh oprav Slánské radnice Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
26.04. 2017 14:46
Sample Image

Vlídné počasí opět dovolilo pokračovat na opravách fasády historické radnice ve Slaném. Renesanční architektura se pyšní vstupním předsazeným portálem s kamennými zdobnými prvky (městský znak, balkónové zábradlí, rozety a festony – závěsy listů, květů a ovoce na stuhách). Restaurátorské práce na kameni z jemnozrnného mšenského pískovce jsou ve fázi čištění a zpevňování. Odstraněny budou nevhodné cementové tmely a vysprávky poškozující původní přírodní materiál. Jako problematická se jeví vsakující se vlhkost do povrchu balkónu a uchycení znaku silně korodujícími kovovými táhly. Způsob zajištění a dalšího postupu bude určen až po průzkumu vytvořených sond zkušeným památkovým statikem.

 

Fotogalerie zde

 
Hlavní oltář v kostele sv. Gotharda ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
26.04. 2017 13:17

Sample Image

Závěrem minulého týdne proběhl z kostela sv. Gotharda ve Slaném do restaurátorských dílen poměrně náročný přesun hlavního oltářního obrazu sv. Gotharda a oltářních soch sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého, sv. Petra a sv. Pavla. Náročnost byla dána nejen vlastními rozměry obrazu, ale zejména hmotností soch. Při jejich demontáži bylo třeba postupovat velice opatrně, aby nedošlo ke zbytečnému poškození (dřevěné detaily – ulomení prstíčků atd.). Na rozsáhlou opravu letos přispělo podstatně ministerstvo kultury. Můžeme se tak těšit, že na konci roku oltář ve „slánské katedrále“ zazáří v plné kráse. Možná, že po obnově obrazu budeme moudřejší i pokud se jedná o jeho autorství, barokní mistr se zatím skrývá v anonymitě.

Fotografie z průběhu stěhování zde

 
K probíhající opravě kostela sv. Gotharda ve Slaném… Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
15.02. 2017 12:12

kytkaVe slánské farní kronice je vyznačen 8. červen 1972 jako den památný. Tehdy bylo totiž završeno úsilí bývalého faráře P. Václava Šebka o opravu kostela sv. Gotharda, která byla toho dne zahájena. A od té doby až do roku 1989 probíhala obnova vnějšího pláště a střechy. Práce na kamenických prvcích zajišťoval postupně kamenosochař Bohumil Pánek se spolupracovníky – kameny byly očištěny, doplněny, některé architektonické prvky – fiály – vyměněny za kopie a vše nově vyspárováno. Zdálo se, že je na delší dobu „vystaráno“.  Avšak každá monumentální středověká stavba vyžaduje preventivní údržbu a u obdobných architektur, jakou je „slánská katedrála“, udržovací práce probíhají v podstatě stále, nikdy není „hotovo“.

Celý článek...
 
Program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností na rok 2017 Tisk E-mail
Napsal Alena Urbanová   
23.01. 2017 15:54

 Ministerstvo kultury vyhlásilo program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností na rok 2017. Program je určen k opravám památkového charakteru na objektech prohlášených za kulturní nemovité památky, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví České republiky.

V letošním roce kvóta určená pro správní obvod Městského úřadu Slaný činí 986.000 Kč. Tato částka bude rozdělena v 1. kole, které má uzávěrku 28.2.2017. Žádosti se podávají na předepsaném formuláři (ke stažení zde) u odboru kultury Městského úřadu Slaný s povinnými přílohami. Další informace získáte v Zásadách (ke stažení zde), změně Zásad (ke stažení zde) a Podmínkách pro přiznání příspěvku (ke stažení zde).

Kontaktní osoba na odboru kultury MěÚ Slaný – Alena Urbanová, tel.: 312 511 274, e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 
Pozvánka do aleje ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
11.01. 2017 09:15

Město Slaný ve spolupráci s klášterem bosých karmelitánů ve Slaném Vás zvou na setkání s tématem

HISTORIE A RESTAUROVÁNÍ SOCH V KLÁŠTERNÍ ALEJI VE SLANÉM v úterý 24. ledna 2017 od 15 hodin v refektáři karmelitánského kláštera ve Slaném. 

Pracovníci odboru kultury MěÚ Slaný společně s restaurátory představí průběh opravy sochařských památek. Přizváni jsou i bratři františkáni od Panny Marie Sněžné v Praze, kteří po skončení setkání nově obnovené sochy požehnají.  

Sample Image

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 17 - 32 z 90