Index
Transfer sochy svatého Františka z Assisi z klášterní karmelitánské zahrady ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
15.04. 2016 14:24

Sample Image

Socha svatého Františka z Assisi od slánského sochaře A. Havla (1891) ze zahrady karmelitánského (dříve františkánského) kláštera ve Slaném bude po sochách svatého Antonína Paduánského a Panny Marie Bolestné, již třetím restaurovaným dílem, která původně lemovala cestu lipové aleje před areálem kláštera. Stejně tak jako socha Panna Marie se i svatý František vrátí na své původní umístění, a to na podzim roku 2016.

Během dopoledne 14. dubna byla socha svatého Františka demontována a převezena do dílny s příslušným technickým vybavením, aby byla zpevněna roztokem napuštěným pod vakuovým tlakem. Náročné přemístění křehké pískovcové sochy a jejího soklu proběhlo pomocí jeřábu pod vedením akad. soch. Jarmila Plachého. Socha byla nejprve zavěšena do popruhu opatřeného v citlivých místech molitanovými a dřevěnými vložkami. Po zdvihnutí jeřábem, byla figura položena na matrace, s nimiž byla v horizontální poloze přemístěna na plochu dopravního vozu.

Během transportu sochy byl přítomen i sám restaurátor akad. soch. Jan Turský, do jehož restaurátorského ateliéru bude socha po napuštění a krátké technologické pauze dopravena, zde bude probíhat vlastní domodelování a retuše sochařského díla.

Fotogalerie zde.

 
Připravuje se kniha – Jejich osudem se stala Velká válka – výzva ke spolupráci Tisk E-mail
Napsal Administrator   
04.03. 2016 11:37

 Kniha by měla obsahovat i fotografie vojáků, ať zemřelých, či přeživších, které budou její nedílnou součástí. Proto chci požádat každého, kdo by mohl zapůjčit jakékoliv fotografie, korespondenci či jiné dokumenty, které jsou památkou na bývalé vojáky c. a k. monarchie nejen ze Slaného, ale též z obcí celého regionu Slánska (i současného Kladenska, Lounska, Velvarska i Kralupska - oblasti od Řevničova a Peruce až po Veltrusy), zda by mne mohl kontaktovat (723460433, Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ). Případně dokumenty k zapůjčení nechat v obálce s mým jménem v podatelně městského úřadu ve Slaném.  Z výzvy Ing. Pavla Bartoníčka.

Celý text výzvy naleznete zde

 
Alexandr Bláha zemřel Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
25.01. 2016 09:15

 V úterý 19. ledna 2016 zemřel po dlouhé těžké nemoci kameník a restaurátor Alexandr Bláha (*1948), výborný řemeslník, který na Slánsku opravil řadu památek: milník v Tuřanech (1995), boží muka u Vraného (1998), při silnici do Smečna (1999), památný kříž v Pálči (2005) a kříž pod Božím hrobem ve Slaném. Podílel se na opravě starobylých portálů ve městě Slaném.  Byl to skvělý a skromný člověk, který vždy ochotně pomohl, jsme mu za mnohé vděčni. R.I.P.

O jeho práci více obrazový materiál z jeho přednášky na konferenci Památky v naději ve Velvarech v roce 2009 … ke stažení zde

 
Oprava sochy Panny Marie Bolestné ve Slaném dokončena Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
27.11. 2015 10:09

 Opravu sochy Panny Marie zahájil restaurátor akademický sochař Jan Turský na podzim loňského roku. Památku převezli do jeho ateliéru a pro další „pobyt“ sochy pod širým nebem bylo nutné zpevnit kámen. Použil vakuovou metodu, kdy účinná konzervační látka při napouštění proniká hlouběji pod povrch kamene než při běžném nátěru.

Když listujeme v pamětnici slánského františkánského kláštera, nalezneme zápis o tom, že lipovou alej ke klášteru založili v roce 1728. Tehdy však okolí kláštera vypadalo jinak, než je tomu dnes. Za hradbami města stálo pár stavení, pak stodoly a okolo malá pole, louky. Ale přesto tady bylo přání přístupovou frekventovanou cestu ke klášteru vymezit řadou stromů a ozdobit ji sochami svatých.

Celý článek...
 
Slánské rozhovory 2015 – V červáncích kalicha Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
14.10. 2015 14:58

ico_XII. rozhovoryDvanácté Slánské rozhovory s názvem V červáncích kalicha se uskutečnily v úterý 6. října 2015 v refektáři karmelitánského kláštera ve Slaném. Jejich pořadateli se vedle města Slaného stala katedra politologie a filozofie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Řád bosých karmelitánů. Setkání uvedl převor kláštera David Peroutka OCD, který mezi účastníky setkání přivítal starostu města Ing. Pavla Záloma. Poté společně  pogratulovali přítomnému faráři Československé církve husitské Stanislavu Jurkovi  (na obrázku) k jeho nadcházejícímu životnímu jubileu. Konferenci moderoval (a fotografoval) Vladimír Přibyl (Odbor kultury MěÚ Slaný).

Celý článek...
 
K barevnému nátěru kostela sv. Jiří ve Velvarech Tisk E-mail
Napsal Marek Filipec   
09.10. 2015 11:11

ico_fasadaV rámci probíhající obnovy vnějšího pláště renesančního kostela sv. Jiří ve Velvarech dochází také k nové barevné úpravě vápenným nátěrem, která se poprvé plně projevila v letošním roce na jeho jižní fasádě.
Je nesporné, že barevnost fasády je neoddělitelnou součástí výrazu stavební památky a pro většinu lidí představuje nejpodstatnější složku, kterou daný objekt vnímá. Z tohoto důvodu není překvapením, že tak podstatná změna, které se dočkala fasáda kostela sv. Jiří, vyvolává živou debatu. Takto závažné rozhodnutí muselo být pochopitelně podepřeno pádnými argumenty vycházejícími z aktuálních obecně užívaných principů a zásad v oblasti památkové péče. Mezi ně patří požadavek na provedení průzkumu dochovaných barevných vrstev omítek kulturní památky před zahájením prací z postaveného lešení a jeho vyhodnocení.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Následující > Konec >>

Výsledky 17 - 32 z 71