Index
Transfer sochy svatého Bonaventury z klášterní karmelitánské zahrady ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
24.05. 2016 15:33

Sample ImageKlášterní zahrada bosých karmelitánů (dříve františkánů) ve Slaném přišla po nedávno odvezené soše svatého Františka z Assisi i o sochu svatého Bonaventury. Společně se totiž na podzim letošního roku vrátí zrestaurované, a to na své prapůvodní místo, tedy do barokní lipové aleje (1728) lemující vstup do kláštera.  

Svatý Bonaventura († 1274) byl významný teolog, nejvyšší představený františkánského řádu a kardinál biskup v Albanu. Jeho rukou byl i sepsán životopis zakladatele řádu, svatého Františka.

Cenná sochařská památka, která byla ze Slaného přenesena do restaurátorského ateliéru, je patrně již kopií původní barokní sochy od slánského sochaře A. D. Havla z konce 19. století, stejně tak jako socha svatého Antonína Paduánského na mostku před kostelem sv. Gotharda.

Celý článek...
 
Tiskem o reliéfu Panny Marie Staroboleslavské ve Velvarech Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
17.05. 2016 16:17

Active ImageMěsto Velvary ve spolupráci s odborem kultury MěÚ Slaný vydalo novou drobnou informační rozkládačku, věnující se reliéfu Panny Marie Staroboleslavské ve Velvarech. V rámci ediční řady Památek Slaného a Slánska je dvanáctou v pořadí. Kamenný reliéf z Velvar datován letopočtem 1674 je interpretován na pozdí doby, kterou lze charakterizovat vzestupem jezuitského řádu a aristokracké moci.

Obsahově se text snaží motiv reliéfu představit v kontextu s původním vzorem, tedy Paládiem Země České ze Staré Boleslavi. Legenda s ním spojená nás zavede až na počátek křesťanské víry v Českých zemích. Část textu věnující se samotné umělecko-historické analýze zakončují řádky o obnově reliéfu a jeho transferu do přízemních prostor velvarské radnice v roce 2014.

V tištěné verzi je volně k dostání na městském úřadě a infocentru ve Slaném i na městském úřadě a muzeu ve Velvarech.

K nahlédnutí online zde.

 
Transfer sochy svatého Františka z Assisi z klášterní karmelitánské zahrady ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
15.04. 2016 14:24

Sample Image

Socha svatého Františka z Assisi od slánského sochaře A. Havla (1891) ze zahrady karmelitánského (dříve františkánského) kláštera ve Slaném bude po sochách svatého Antonína Paduánského a Panny Marie Bolestné, již třetím restaurovaným dílem, která původně lemovala cestu lipové aleje před areálem kláštera. Stejně tak jako socha Panna Marie se i svatý František vrátí na své původní umístění, a to na podzim roku 2016.

Během dopoledne 14. dubna byla socha svatého Františka demontována a převezena do dílny s příslušným technickým vybavením, aby byla zpevněna roztokem napuštěným pod vakuovým tlakem. Náročné přemístění křehké pískovcové sochy a jejího soklu proběhlo pomocí jeřábu pod vedením akad. soch. Jarmila Plachého. Socha byla nejprve zavěšena do popruhu opatřeného v citlivých místech molitanovými a dřevěnými vložkami. Po zdvihnutí jeřábem, byla figura položena na matrace, s nimiž byla v horizontální poloze přemístěna na plochu dopravního vozu.

Během transportu sochy byl přítomen i sám restaurátor akad. soch. Jan Turský, do jehož restaurátorského ateliéru bude socha po napuštění a krátké technologické pauze dopravena, zde bude probíhat vlastní domodelování a retuše sochařského díla.

Fotogalerie zde.

 
Připravuje se kniha – Jejich osudem se stala Velká válka – výzva ke spolupráci Tisk E-mail
Napsal Administrator   
04.03. 2016 11:37

 Kniha by měla obsahovat i fotografie vojáků, ať zemřelých, či přeživších, které budou její nedílnou součástí. Proto chci požádat každého, kdo by mohl zapůjčit jakékoliv fotografie, korespondenci či jiné dokumenty, které jsou památkou na bývalé vojáky c. a k. monarchie nejen ze Slaného, ale též z obcí celého regionu Slánska (i současného Kladenska, Lounska, Velvarska i Kralupska - oblasti od Řevničova a Peruce až po Veltrusy), zda by mne mohl kontaktovat (723460433, Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ). Případně dokumenty k zapůjčení nechat v obálce s mým jménem v podatelně městského úřadu ve Slaném.  Z výzvy Ing. Pavla Bartoníčka.

Celý text výzvy naleznete zde

 
Alexandr Bláha zemřel Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
25.01. 2016 09:15

 V úterý 19. ledna 2016 zemřel po dlouhé těžké nemoci kameník a restaurátor Alexandr Bláha (*1948), výborný řemeslník, který na Slánsku opravil řadu památek: milník v Tuřanech (1995), boží muka u Vraného (1998), při silnici do Smečna (1999), památný kříž v Pálči (2005) a kříž pod Božím hrobem ve Slaném. Podílel se na opravě starobylých portálů ve městě Slaném.  Byl to skvělý a skromný člověk, který vždy ochotně pomohl, jsme mu za mnohé vděčni. R.I.P.

O jeho práci více obrazový materiál z jeho přednášky na konferenci Památky v naději ve Velvarech v roce 2009 … ke stažení zde

 
Oprava sochy Panny Marie Bolestné ve Slaném dokončena Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
27.11. 2015 10:09

 Opravu sochy Panny Marie zahájil restaurátor akademický sochař Jan Turský na podzim loňského roku. Památku převezli do jeho ateliéru a pro další „pobyt“ sochy pod širým nebem bylo nutné zpevnit kámen. Použil vakuovou metodu, kdy účinná konzervační látka při napouštění proniká hlouběji pod povrch kamene než při běžném nátěru.

Když listujeme v pamětnici slánského františkánského kláštera, nalezneme zápis o tom, že lipovou alej ke klášteru založili v roce 1728. Tehdy však okolí kláštera vypadalo jinak, než je tomu dnes. Za hradbami města stálo pár stavení, pak stodoly a okolo malá pole, louky. Ale přesto tady bylo přání přístupovou frekventovanou cestu ke klášteru vymezit řadou stromů a ozdobit ji sochami svatých.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Následující > Konec >>

Výsledky 17 - 32 z 73