Index
Průzkum střešní krytiny na kostele karmelitánského kláštera ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
20.10. 2017 13:04
Sample Image

Na klenbě interiéru kostela Nejsvětější Trojice byly zpozorovány vlhké skvrny na omítce. Nastalo tak důvodné podezření, že dovnitř zatéká vlivem narušení střešní krytiny z roku 1970. Ta byla nejdříve prověřena pohledem z přístupných míst v krovu střechy. Tašky na půlkruhově zakončené příčné lodi jsou však položeny přímo na klenbu z opukového kamene; zde bylo nutné provézt průzkum z mobilní plošiny, který v těchto dnech proběhl. Prohlídku provedl památkový statik Ing. Otakar Hrdlička a pokrývačští odborníci z firmy Voldřich střechy, která má za sebou řadu kvalitních oprav památek.

Celý článek...
 
Oprava fasády základní školy Na Boku ve Smečně Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
06.10. 2017 08:42
Sample Image

Je příkladem toho, jak by se mělo přistupovat k opravám architektonicky hodnotných staveb, přestože nejsou zapsanými kulturními památkami. Historická budova školy z roku 1909 se nachází v mírném památkovém území, kde je koordinován především panoramatický vývoj města. Vzhledem k charakteru a zdobnosti fasády, jejíž obnovou byli pověřeni odborní štukatéři spol. ATIKA, se jednalo o finančně náročnou záležitost. Je tedy třeba náležitě ocenit přístup zástupců města v čele s paní starostkou Pavlou Štrobachovou a dalších, kteří věc podpořili.

 


Celý článek...
 
XIV. Slánské rozhovory 2017 / O umění baroku / úterý 3. října Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
19.09. 2017 12:26

 V rámci letošních XIV. Slánských rozhovorů, které připravuje město Slaný, klášter bosých karmelitánů ve Slaném a Ústav dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy, opět symbolicky otevřeme dveře umění baroku. To poznamenalo nejen obrysy města Slaného, ale určilo kontury i dalším místům v okolí. Ve Slaném však budeme hovořit nejen o baroku regionu. Vedle výtvarného umění se na setkání budeme věnovat i barokní literatuře. Dopolední program proběhne ve slánském refektáři, odpoledne bude následovat tradiční exkurze, letos do kostela Nejsvětější Trojice ve Smečně k obnovenému oltáři se sochami F. I. Platzera a s výkladem restaurátorky Markéty Pavlíkové, poté ke kapli Božího hrobu nad Kvíčkem u Slaného (1665).

Konferenci zahájíme v 9.30 hod. Účast na ní přislíbili PhDr. Petra Oulíková, Ph.D., PhDr. Miloš Sládek, Ph.D., Mgr. Robert Radim Novotný, akad. mal. Markéta Pavlíková, Ph.D., Mgr. Tomáš Řepa a další. Bližší informace Alena Urbanová, odbor kultury MěÚ Slaný, tel.: 312 511 274, e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Program

Přihláška

 
Pozvánka na zahájení výstavy ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
11.09. 2017 18:06

Sample Image

Výstava se koná od 14. září do 4. listopadu ve Vlastivědném muzeu ve Slaném, kterou doplňuje expozice ve dvoraně slánské spořitelny v Husově ulici čp. 99 

Celý článek...
 
Zvonice ve Skůrách – oprava krovu a výměna šindele Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
30.08. 2017 17:10
Sample Image

 

Čtyřboká dřevěná zvonice s podezdívkou a kamenným portálkem prošla větší opravou v letech 1870 a v 90. letech 20. století. Tak proběhla řada změn bez respektu a návaznosti na historickou vzpěradlovou konstrukci (dat. 1728) – typ, kdy nosnou konstrukci tvoří trojúhelníková soustava nesoucí zvony
i obvodový plášť. Míru současného poškození krovu bylo možné zjistit až po sejmutí dožilé střešní krytiny
– dřevěného šindele.

 

Po prohlídce památkovým statikem bylo konstatováno, že dřevo je napadeno dřevokazným hmyzem a hnilobou a je nutné vyměnit celý horní krov střechy s tím, že do něj bude opět doplněn středový vazný trámek, který byl dřívějšími zásahy odstraněn – konstrukce bude lépe zpevněna. Nový krov z ošetřeného smrkového dřeva bude nejprve sestaven na zemi a poté v celku vynesen na vrchol zvonice. Pod bedněným zvonovým patrem ve spodní části krovu budou probíhat výměny z modřínového dřeva, které přesto, že je obtížněji sehnatelné (jednoduše řečeno přímo na pile nebo na objednání, nikoliv v obchodě), je nejvhodnější pro základ konstrukce (větší hmotnost, pevnost, smolnatost – lépe odolává počasí a škůdcům). Štípaný šindel bude opět položen jednoduše, tedy jednovrstvě a v nárožích bude pečlivě vykroužen. Vzhledem k náročnosti a nákladnosti opravy, vlastník, obec Hobšovice, naváže na současnou etapu i příští rok a to za finanční podpory z dotací ministerstva kultury.

 

Fotogalerie z průběhu opravy zde.
 
EHD 2017 Slaný / 9. až 17. září 2017 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
28.08. 2017 13:22

 Zveme vás na setkání s památkami ve Slaném a okolí – EHD 2017. Letos jsme připravili program poněkud netradičně – pod názvem PAMÁTKOVÉ PREMIÉRY se  skrývá pozvánka do slánského Okresního domu, kde zahajujeme obnovu malovaných stropů zasedacího sálu a opravu historického nábytku. Přítomni by měli být i restaurátoři, kteří přiblíží probíhající práce.

V kostele sv. Gotharda by měl být vystaven zrestaurovaný pozdně barokní obraz sv. Gotharda z hlavního oltáře. Na programu letošního ročníku EHD jsou však i další akce - koncerty, setkání s řeholníky ve slánském klášteře atd. Těšíme se na Vás.  

Program EHD 2017 ke stažení zde

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 16 z 86