Index
K probíhající opravě kostela sv. Gotharda ve Slaném… Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
15.02. 2017 12:12

kytkaVe slánské farní kronice je vyznačen 8. červen 1972 jako den památný. Tehdy bylo totiž završeno úsilí bývalého faráře P. Václava Šebka o opravu kostela sv. Gotharda, která byla toho dne zahájena. A od té doby až do roku 1989 probíhala obnova vnějšího pláště a střechy. Práce na kamenických prvcích zajišťoval postupně kamenosochař Bohumil Pánek se spolupracovníky – kameny byly očištěny, doplněny, některé architektonické prvky – fiály – vyměněny za kopie a vše nově vyspárováno. Zdálo se, že je na delší dobu „vystaráno“.  Avšak každá monumentální středověká stavba vyžaduje preventivní údržbu a u obdobných architektur, jakou je „slánská katedrála“, udržovací práce probíhají v podstatě stále, nikdy není „hotovo“.

Celý článek...
 
Program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností na rok 2017 Tisk E-mail
Napsal Alena Urbanová   
23.01. 2017 15:54

 Ministerstvo kultury vyhlásilo program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností na rok 2017. Program je určen k opravám památkového charakteru na objektech prohlášených za kulturní nemovité památky, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví České republiky.

V letošním roce kvóta určená pro správní obvod Městského úřadu Slaný činí 986.000 Kč. Tato částka bude rozdělena v 1. kole, které má uzávěrku 28.2.2017. Žádosti se podávají na předepsaném formuláři (ke stažení zde) u odboru kultury Městského úřadu Slaný s povinnými přílohami. Další informace získáte v Zásadách (ke stažení zde), změně Zásad (ke stažení zde) a Podmínkách pro přiznání příspěvku (ke stažení zde).

Kontaktní osoba na odboru kultury MěÚ Slaný – Alena Urbanová, tel.: 312 511 274, e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 
Pozvánka do aleje ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
11.01. 2017 09:15

Město Slaný ve spolupráci s klášterem bosých karmelitánů ve Slaném Vás zvou na setkání s tématem

HISTORIE A RESTAUROVÁNÍ SOCH V KLÁŠTERNÍ ALEJI VE SLANÉM v úterý 24. ledna 2017 od 15 hodin v refektáři karmelitánského kláštera ve Slaném. 

Pracovníci odboru kultury MěÚ Slaný společně s restaurátory představí průběh opravy sochařských památek. Přizváni jsou i bratři františkáni od Panny Marie Sněžné v Praze, kteří po skončení setkání nově obnovené sochy požehnají.  

Sample Image

 
Sochy v klášterní aleji ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
18.11. 2016 12:26

alej_icoMěsto Slaný se již několik let zasazuje o to, aby se památkově rehabilitovala alej k bývalému františkánskému klášteru ve Slaném, kde dnes požehnaně působí bosí karmelitáni. V případě parčíku se jedná o městský prostor, který vyzývá k odpočinku, ke zklidnění. Proto město Slaný postupně, a to i díky dotaci ministerstva kultury, navrací sochařské památky do míst, kde původně stávaly, dokud na konci 19. století nebyly přeneseny do areálu kláštera. Obnovujeme tak na veřejných prostranstvích nejen sochařskou výzdobu, o kterou Slaný po stržení barokního sloupu na náměstí přišlo, ale vracíme do těchto míst svým způsobem i původní genius loci. Sochy významných světců nám na jedné straně připomínají kořeny evropské duchovní kultury a na straně druhé historii města, spojenou v tomto případě s působením františkánů.

Celý článek...
 
Oprava balustrády u sochy sv. Jana Nepomuckého ve Velvarech / dílo předáno Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
04.09. 2016 19:56

Sample ImageSocha sv. Jana Nepomuckého je výjimečným sochařským dílem, které vzniklo rukou neznámého autora v roce 1730 u někdejšího špitálu při kostele sv. Jiří ve Velvarech. Do výše sochu zdvihá tříetážový podstavec obehnán balustrádou s kuželkami. Ta byla naposledy restaurována na přelomu let 1994/1995 akad. soch. Petrem Váňou, kdy byla odstraněna zazděná pole mezi nárožními pilířky a patřičně nahrazena novými kuželkami. Balustráda byla následně v průběhu let rostlinnými mikroorganismy a zejména nenechavci znatelně poškozena. Došlo k odcizení dvou předsazených sloupků zakončených piniovými šiškami a též celkem osmi kuželek ze dvou polí balustrády, jež způsobilo závažnou statickou poruchu kamenného zábradlí. Madla se svými uvolněnými spoji byla nějaký čas provizorně podepřena trámky a prkny. Stav balustrády, narušované otřesy blízké rušné dopravní komunikace, byl klasifikován jako havarijní. Vlastník, město Velvary, nyní přistoupil k její obnově.

Celý článek...
 
Fasáda kostela sv. Jiří ve Velvarech byla dokončena Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
21.08. 2016 10:43

Sample ImageJsou to již dva roky, kdy bylo započato s celkovou opravou fasády kostela sv. Jiří. Srpnem letošního roku se kapitola dokončením západního a severního průčelí uzavírá. Jednou ze zásadních a na první pohled viditelných změn je barevnost a to jak samotné plochy stěn, tak i kamenných prvků. Přírodně světlý vznosný původem renesanční chrám, který byl zažit v povědomí obyvatel města a jeho nejbližšího okolí, byl proměněn okrově tónovaným barevným nátěrem. Starší barevné pigmenty byly sondážně nalezeny v dostatečné míře tak, aby bylo možné je s jistotou rekonstruovat. K barevným proměnám několik slov zde. Od hlavní lodi se barevně odděluje pouze sakristie za presbytářem v závěru kostela. Barokní přístavba tak přiznává svoji časovou nesourodost.

Fotogalerie poslední etapy

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 16 z 71