Index arrow Aktuality arrow Benediktinský kříž na slánském děkanství
Benediktinský kříž na slánském děkanství Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
21.09. 2006 20:43

faraicoV rámci obnovy slánského děkanství byla osazena deska s benediktinským křížem, který připomíná skutečnost, že slánské proboštství bylo založeno benediktiny z kláštera v Ostrově u Davle; ti působili ve Slaném, jak se tradičně udává v letech 1137 - 1421, nebo do města přišli o něco později - kol. 1150.

kriz

Motiv benediktinského kříže se stal tradičním symbolem benediktinských klášterů a jejich kostelů - Břevnov, Broumov, Police nad Metují, Kladno, Rajhrad atd. O tom se můžete přesvědčit při návštěvě těchto památek, obyčejně bývá umístěn na střeše kostela (Kladno, kaple sv. Floriána) nebo nad vstupním portálem (např. Police nad Metují, Broumov).

Vzhledem k tomu, že se množí dotazy ohledně symboliky kříže, přinášíme čtenářům výklad této novodobé drobné památky. Podle heraldika M. Bubna je v jistém slova smyslu řádovým odznakem benediktinů právě kříž sv. Benedikta, obsahující světcovo zažehnávání. Je to kříž s delším svislým břevnem a s rozšířenými konci ramen, který je vepsán do oválu. Mezi rameny kříže jsou litery C (Crux) S (Sancti) P (Patris) B (Benedicti), tj. Kříž otce Benedikta. Na kříži samém jsou na svislém břevnu písmena C (Crux) S (Sancta) S (Sit) M (Mihi) L (Lux) a na příčném N (Non) D (Draco) S (Sit) M (Mihi) D (Dux), tj. „ Kříž svatý ať je mým světlem, drak (ďábel) ať mi není vůdcem“. Na oválném pásu kolem kříže je dále umístěno 14 písmen: V (Vade) R (Retro) S (Satana) N (Numquam) S (Suade) M (Mihi) V (Vana) S (Sunt) M (Mala) Q (Quae) L (Libas) I (Ipse) V (Venena) B (Bibas), tj. „Odstup, satane, a nikdy mi neraď marnosti, a to, o co zavadíš, je zlé (zhoubné) — jed si vypij sám“. Nahoře uprostřed se ještě někdy nachází slovo PAX (tj. pokoj).

faraÚcta k tomuto kříži zesílila roku 1647, kdy byl v bavorském klášteře Metten nalezen záznam z roku 1514 o uctívání tohoto kříže. Medailky s křížem sv. Benedikta, jimž byl připisován apotropaický, tedy zažehnávací (řec. apotropaion = zažehnávání, odvrácení, odmítnutí) účinek proti silám zla, se pak razily pro poutníky i u nás, v břevnovském klášteře. Benediktinský kříž na desce umístěné při vstupu do města by měl symbolicky chránit i jeho obyvatele a návštěvníky.

Deska tak nejen budovu označuje - je to děkanství, ale připomíná i její starobylý původ a je výrazem přání všech - aby zde lidé žili v míru a pokoji. (Psáno pro Slánskou radnici 10/2006)