Index arrow Aktuality arrow Restaurátorské práce v Okresním domě ve Slaném
Restaurátorské práce v Okresním domě ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
01.11. 2017 16:05
Sample Image

Zdobné interiéry slánského Okresního domu dokončeného roku 1902 se dochovaly pouze ve vstupní hale se schodištěm, kanceláři okresního hejtmana a zasedací síni, zde i s velkou částí původního mobiliáře. Město, jenž je vlastníkem této památky, dlouhodobě hledá vhodné využití, zároveň letos zahájilo první restaurátorské práce, aby cenné prostory dále nechátraly. Veřejnost se s průběhem a výsledky prací mohla na místě seznámit v rámci Dnů evropského dědictví 2017 a jistě to nebyla poslední příležitost.

 

Restaurování stropu zasedací síně (I./III. etapa)

Kazetový strop je členěn oválnými poli s šablonovou malbou na neobvyklém pokladu z jemného štuku s příměsí sádry, opatřeného silnou olejovou vrstvou. Dřevěný obklad stropu přechází do malovaného pásu na omítce s imitací (fládrování). Práce začaly průzkumem, sondáží a zkouškami čištění (zjištění jakými materiály a nástroji bude nejvhodnější pracovat, jaké vrstvy se pod nečistotami nacházejí, jaká vrstva a v jaké barevnosti se bude prezentovat). Následovalo plošné snímání nečistot jemnými rozpouštědly. Zejména podklad maleb bylo třeba zpevnit (penetrovat) a v místech poškození (hlavně po zateklé vodě) zatmelit. V poslední fázi budou provedeny barevné retuše, zlacení, stříbření a závěrečná ochranná povrchová úprava (transparentními laky bez lesku). Zároveň je třeba říci, že první etapa restaurování stropu byla podpořena finančním příspěvkem z dotačního programu ministerstva kultury, o jehož opětovné získání bude vlastník usilovat pro druhou etapu i v příštím roce. 

 

Oprava původního mobiliáře zasedací síně

Z dochovaného plánu víme, že se zachovala většina kusů vybavení. Dřevěné zdobně vyřezané židle, židle s koženým potahem a třásněmi, polstrovaná kožená křesla, kožená křesla s heraldickým reliéfem na opěradle a stoly se sametovým potahem ... to vše bylo třeba vhodně umístit, očistit a vyspravit. Náročnější je doplnění zdobné řezby či výměna kožených potahů. Podle historické fotografie byly uměleckým řezbářem doplněny všechny hlavice opěradel, které byly z neznámých důvodů dříve odstraněny. Opravy probíhají nárazově v etapách, doposud bylo opraveno pouze několik kusů sedacího nábytku.

 

Nyní z nemála restaurátorských prací, které zasedající síň okresního domu čekají, je věnována pozornost přípravě podkladů pro restaurování mosazného lustru a vitrážových stěn.  

 

Fotogalerie zde.

 

Co vše se událo v letošním roce 2017 v okresním domě, je zachyceno na fotografiích, které jsou nyní prezentovány na výstavních panelech schodiště v hlavní budově Městského úřadu Slaný.