Index arrow Aktuality arrow Pozvánka na zahájení výstavy ve Slaném
Pozvánka na zahájení výstavy ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
11.09. 2017 18:06

Sample Image

Výstava se koná od 14. září do 4. listopadu ve Vlastivědném muzeu ve Slaném, kterou doplňuje expozice ve dvoraně slánské spořitelny v Husově ulici čp. 99 

Výstava představuje třetí a poslední přehlídku prací umělců, kteří do Slaného pod patronací slánské Trhliny mezi roky 1925–1945 přijížděli, zde tvořili a vystavovali. Dělo se tak především na pozvání Karla Čížka, ředitele Městské spořitelny, a proto také úvodní část věnujeme právě její budově. Tato stavba reprezentuje cenný příklad české progresivní architektury z ateliéru jednoho z tvůrců moderní podoby Hradce Králové – architekta Jana Rejchla.  

Úkolem malířů a grafiků – hostů spořitelny – bylo zachytit na plátnech, grafických listech a kresbách Slaný a život v něm. Na svých výstavách pak slánské motivy doplnili o další díla. Z osobností, jež Slaný navštěvovaly, si trhlináři nejvíce považovali malíře Ludvíka Kuby; jemu jsme věnovali prostor v roce 2015. Loňská přehlídka náležela Václavu Fialovi, Karlu Vikovi, T. F. Šimonovi a hollaristům.

Cyklus letos uzavíráme okruhem umělců převážně z jižních Čech. K vidění jsou obrazy Richarda Laudy, Jaroslava Vojny, Josefa Krejsy, Aloise Moravce, Jindřicha Bubeníčka, Zdeňky Vorlové-Vlčkové a Pavly Vicenové-Rousové.   

K výstavě vychází průvodce, který naváže na dva předchozí katalogy výstav Ludvík Kuba a Slaný (1915) a Umělci slánské Trhliny I. / Václav Fiala, Alois a Julie Mezerovi, Václav Nejtek, Karel Vik, T. F. Šimon a hollaristé (2016).

Výstavu připravilo Vlastivědné muzeum ve Slaném, odbor kultury MěÚ Slaný ve spolupráci s Českou spořitelnou, a. s.

Koncepce výstavy a autoři průvodce Vladimír Přibyl a Markéta Škrancová (odbor kultury MěÚ Slaný)