Index arrow Aktuality arrow Transfer sochy svatého Bonaventury z klášterní karmelitánské zahrady ve Slaném
Transfer sochy svatého Bonaventury z klášterní karmelitánské zahrady ve Slaném Tisk E-mail
Napsal Mgr. Markéta Škrancová   
24.05. 2016 15:33

Sample ImageKlášterní zahrada bosých karmelitánů (dříve františkánů) ve Slaném přišla po nedávno odvezené soše svatého Františka z Assisi i o sochu svatého Bonaventury. Společně se totiž na podzim letošního roku vrátí zrestaurované, a to na své prapůvodní místo, tedy do barokní lipové aleje (1728) lemující vstup do kláštera.  

Svatý Bonaventura († 1274) byl významný teolog, nejvyšší představený františkánského řádu a kardinál biskup v Albanu. Jeho rukou byl i sepsán životopis zakladatele řádu, svatého Františka.

Cenná sochařská památka, která byla ze Slaného přenesena do restaurátorského ateliéru, je patrně již kopií původní barokní sochy od slánského sochaře A. D. Havla z konce 19. století, stejně tak jako socha svatého Antonína Paduánského na mostku před kostelem sv. Gotharda.

Restaurátorské práce byly svěřeny do rukou akademického sochaře a restaurátora Václava Štochla z Třemošné, který se v našem regionu již podílel na restaurování sochy Panny Marie Karlovské ve Velvarech.

Pískovcovou sochu, která byla na čas převezena do restaurátorského ateliéru, je třeba mechanicky očistit a chemicky zpevnit napuštěním za sníženého tlaku. Větší plastické defekty by měly být doplněny a retušovány. V rámci restaurování dojde též k doplnění chybějící svatozáře a části ruky přimknuté k hrudi. Před zahájením prací proběhne restaurátorský průzkum, který upřesní rozsah jednotlivých zásahů.

Oprava a přenesení soch sv. Bonaventury i sv. Františka bylo zařazeno do Programu regenerace MPR a MPZ Ministerstva kultury ČR.

Fotogalerie zde.