Index arrow Aktuality arrow Slaný – Probíhá oprava sochy Panny Marie Bolestné
Slaný – Probíhá oprava sochy Panny Marie Bolestné Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
15.04. 2015 10:51

ico_socha_mariaFrantiškánský klášter byl ve Slaném založen Bernardem Ignácem z Martinic v roce 1655. V roce 1728 byla na cestě od kláštera k městu vysazena lipová alej, do které postupně dobrodinci konventu pořídili kamenné barokní sochy. První z nich, Pannu Marii Bolestnou, dal vztyčit Jan Schuster ze Smečna; v roce 1734 následoval sv. František z Assisi a sv. Antonín Paduánský – dary ředitele slánského panství Heinricha Bauera a slánského radního Davida Daniela. Poslední tři skulptury – Krista Spasitele, sv. Bonaventury a sv. Petra z Alkantary – byly postaveny v roce 1737. A tak i Slaný v době vrcholného baroku měl tradiční atribut českých měst – barokní kamennou galerii. Čas však barokním památkám nepřál a v roce 1891 byly z aleje přesunuty do areálu kláštera, sochy byly již poškozené a dvě z nich – sv. Františka a sv. Antonína – nahradili novými od slánského sochaře A. Havla; o skulptuře sv. Petra z Alkantary se konventní kronika již nezmiňuje.

 

 

Ani nadále povětrnost sochám nepřála a navíc období po roce 1950, kdy byl zlikvidován klášterní život v celé republice, přineslo  slánským památkám další ztráty, z kolekce barokních soch u kláštera zanikla socha Krista Spasitele.

V roce 2011 se podařilo, v rámci obnovy mostku u bývalé Pražské brány, zachránit sochu sv. Antonína Paduánského.

V současné době probíhá obnova originální barokní sochy Panny Marie Bolestné, která bude umístěna v letních měsících na původním místě – v aleji před klášterem. Přinášíme několik snímků z průběhu restaurování z atelieru akad. soch. Jana Turského.  Několik snímků zde