Index arrow Slánské rozhovory 2005
Slánské rozhovory 2005 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
26.07. 2006 14:15

vlajka Když jsem přišel druhý den po Slánských rozhovorech do kanceláře, otevřel jsem elektronický pozdrav básníka a dramaturga Českého rozhlasu Miloše Doležala, který byl uveden nadpisem Slaný prosolilo … následovala vzpomínka na naše setkání.


Itálie 8Letošní Slánské rozhovory skutečně zaujaly. Oproti loňsku, kdy zde přednášeli badatelé z Čech a Moravy, letos můžeme hovořit o mezinárodní účasti. Náš přední badatel duchovních dějin českého středověku Petr Hlaváček působí na institutu v Lipsku a italský bohemista Alessandro Catalano z univerzity v Pise přijel do Slaného z Vídně, kde studoval archivní prameny k českým dějinám. Myslím, že bylo zajímavé vyslechnout si jeho pohled na Bernarda Ignáce z Martinic, jeho spolupracovníky a odpůrce, který není zatížen příliš českým tradičním hodnocením. Nešlo o rehabilitaci Bernarda Ignáce z Martinic, ale o rehabilitaci historie, která jeho portrét donedávna zjednodušila tak, aby zapadl do vykonstruované koncepce českých dějin.
V závěrečném příspěvku prof. Jaroslava Mihule o Bohuslavu Martinů bylo několikrát naznačeno, že ve Slaném jsme hledali kontexty; kontexty, které naše město, kraj a celou zemi spojují s kulturní Evropou. Snad se nám to letos podařilo.

K slánskému setkání se vracíme nejen několika snímky ze zahájení setkání od slánského fotografa Jiřího Jarocha, ale i ohlasem z Jablonce a prvním zaslaným referátem do připravovaného sborníku od Vojtěcha Kohuta oc

Sborník Slánských rozhovorů 2005 obsahuje statě bosého karmelitána ThLic. Vojtěcha Kohuta OCD a historiků - Zdeňka Hojdy, Petra Hlaváčka, Martina Elbela a italského badatele Alessandra Catalana z univerzity v Pise, který se dlouhodobě zabývá dějinami doby pobělohorské a překládá z české literatury. Články uzavírá vzpomínka básníka Miloše Doležala na vznik jeho básnické sbírky Sansepolcro. Sborník je možné získat ve slánském muzeu nebo v Infocentru Slaný a jeho cena činí 40 Kč + poštovné. Náhled sborníku ve formátu PDF naleznete zde.

Itálie 1
Slánské rozhovory 2005 proběhly pod záštitou starosty královské města Slaného Iva Rubíka (uprostřed), provinčního delegáta bosých karmelitánů a převora slánského kláštera Petra Glogara (vpravo) a za podpory Společnosti přátel Itálie, kterou reprezentoval výkonný místopředseda Rostislav Pietropaolo (na obrázku vlevo).