Index arrow Aktuality arrow Slánské rozhovory 2010 – Česká husitská reformace
Slánské rozhovory 2010 – Česká husitská reformace Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
15.03. 2010 09:39

hus_icoV současné době chystáme v pořadí již sedmé Slánské rozhovory, které proběhnou v úterý 5. října 2010. Letos v užší spolupráci s Husitskou teologickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, s jejím děkanem prof. ThDr. Janem Blahoslavem Láškem, který v průběhu konference připomene, jak se měnil pohled na českou husitskou reformaci během posledních desetiletí.

husitaJeden z hlavních bloků setkání bude věnován historikovi a slánskému rodákovi Rudolfu Urbánkovi. PhDr. Miloš Sládek z Památníku národního písemnictví, který zpracovával písemnou pozůstalost Rudolfa Urbánka, připravuje nevelkou výstavu o jeho životě. Nad Urbánkovým významem pro českou historiografii se zastaví Dr. Jaroslav Boubín (Historický ústav AV ČR) a ThDr. Jaroslav Hrdlička (Husitská teologická fakulta UK) zmíní přátelský vztah spolužáků slánského gymnázia Vlastimila Kybala a Rudolfa Urbánka; navážeme tak na kybalovskou výstavu, která se uskutečnila ve Slaném v roce 2008.

Na slánském setkání vystoupí i další odborníci, uveďme alespoň prof. Dr. Tomáše Durdíka DrSc. (Archeologický ústav AV ČR), který by měl promluvit o vlivu husitského období na utváření architektury českých hradů a  PhDr. Miladu Studničkovou (Ústav dějin umění AV ČR), která zase přiblíží výtvarný profil tzv. Martinické bible.Definitivní program Slánských rozhovorů zveřejníme letních měsících.

Ve Slaném tak navazujeme na úspěšnou konferenci M. Jan Hus a M. Štěpán z Pálče, která proběhla v klášteře bosých karmelitánů ve Slaném 25. 5. 2000..  

Na obrázku rozměrný obraz Aloise Moravce - Obléhání města Slaného z roku 1941 (na schodišti Vlastivědného muzea ve Slaném) 

husiti_moravec

Upoutávka k rozeslání zájemcům