Index arrow Archiv arrow 2007 arrow Za nástěnnými malbami
Za nástěnnými malbami Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
09.06. 2007 19:29

roudnice icoNa osmdesát posluchačů Slánské akademie volného času, dalších spolupracovníků a příznivců se vypravilo v sobotu 9. 6. 2007 za nástěnnými středověkými malbami v regionu. První zastávkou byla Roudnice nad Labem – bývalý klášter bosých augustiniánů. Výklad k historii kláštera měl Jakub V. Zentner – archivář roudnického proboštství. Hlavním cílem putování však byla nástěnná malba s námětem Ukřižovaného – Strom života (kol. r. 1350) v ambitu kláštera.

roudnice 2Působivou symboliku malby přiblížil posluchačům Jan Nep. Jiřiště. Ten v této souvislosti připomněl i hymnus Vexilla Regis prodeunt v překladu Václava Renče //Korouhve královské jdou vpřed, kříž září ohněm tajemství: ten, který stvořil tělo, svět, svým tělem, přibit na něm tkví. // Nádherný strome zářící, jejž nosí božské krve proud, za hodna vyvolený jsi, ke svatým údům tvrdě lnout.//

Po zastavení v Budyni nad Ohří a prohlídce tamního vodního hradu, jsme navštívili kostel sv. Jakuba Většího ve Slavětíně s rozsáhlým cyklem nástěnných maleb – Život Krista, Panny Marie a svatých, který byl před několika lety obnoven doc. akad. mal. Jiřím Josefíkem. Zasvěceným průvodcem nám zde byl Antonín Hausenblas, na varhany zahrál J. Nep. Jiřiště.

Před kostelem jsme se zastavili u náhrobku básníka Konstantina Biebla († 1951), někteří vzpomněli na článek † Ivo Markvarta v časopise Host – Skončím jako Jan Masaryk a zastavili se ještě před hrobem slavětínského historika a spisovatele P. Františka Štědrého († 1932). Pak již následovaly Velvary a nástěnné malby v sakristii kostela s motivem Ukřižovaného Krista a apoštolů – jediný rozsáhlejší cyklus v regionu, který byl restaurován v poslední době. Zde jsme putování za středověkým uměním regionu ukončili.

Snad se setkání se středověkým uměním vydařilo. Osobně si v paměti odnáším nejen pozoruhodné nástěnné malby v Roudnici, Velvarech a Slavětíně a skvělé společenství těch, kteří ve vedru putovali, ale i vzpomínku slavětínský náhrobek historika Františka Štědrého, který se zabýval právě nástěnnými malbami a jejich ikonografickým rozborem – zemřel při studiu historických pramenů v Praze. A jeho "pozdrav" nám poutníkům, kteří jsme na tomto místě vnímali krásu a běh času, promlouvá na cestu … Milí osadníci: očekávám i vás … Buďte připraveni. Více obrázků nalezne zájemce v galerii.