

Slánské rozhovory 2006 / Lounsko a Slánsko |
![]() |
![]() |
Napsal Vladimír Přibyl | |
12.10. 2006 19:48 | |
Dopolední program moderoval ředitel lounského archivu PhDr. Bohumír Roedl, který také uvedl prvního přednášejícího – svého kolegu – Mgr. Jana Mareše (Státní okresní archiv Louny), jenž hovořil o korespondenci měst Slaného a Loun v době končícího středověku – podkladem pro tuto přednášku mu byl tzv. Slánský kopiář. Na jeho vystoupení navázal PhDr. Bohumír Roedl (Státní okresní archiv Louny), který se zabýval poměrně nepatrnou korespondencí mezi oběma města v raném novověku a nastínil také důvody, proč se zachovalo tak málo písemností. Po úvodním bloku jsme uvítali ve Slaném dva vzácné hosty. Prvním byl prof. PhDr. Josef Žemlička DrSc. (Historický ústav AV ČR), který naznačil vývoj obou měst ve středověku, zmínil jejich specifické rysy i to, co je spojovalo (zejména danosti spojené s provozem komunikace z Prahy do Saska). Jeho kolegyně Doc. PhDr. Eva Semotanová DrSc. „mapovala“ proměny regionů Lounska a Slánska během staletí.
Po polední přestávce a krátké exkurzi v kostele sv. Gotharda ve Slaném byla zahájena druhá část. Nyní však již ve výstavní síni slánského muzea, uprostřed gotických a barokních soch a obrazů ze Slánska. Výklad k jednotlivým exponátům této výstavy měl PhDr. Vladimír Přibyl (odbor kultury MěÚ Slaný). PhDr. Věra Brožová (Ústav pro českou literaturu AV ČR) se ve svém vystoupení zaměřila na ohlas osudů lidí i památek v díle Václava Beneše Třebízského a PhDr. Miloš Sládek (Památník národního písemnictví Praha), kterého známe spíše jako zasvěceného znalce české barokní homiletiky, osvěžujícím způsobem vyprávěl o životních osudech slánského historika poděbradského věku Rudolfa Urbánka. PhDr. Bedřich Štauber (Okresní muzeum Louny) rekapituloval historii lounského muzea a naznačil i nelehkou perspektivu současného muzejnictví. Na závěr promluvila ředitelka knihovny v Lounech Mgr. Dagmar Bahnerová o současné literatuře na Lounsku a o tom, jak knihovna usiluje propagovat tuto novou literární tvorbu v široké veřejnosti. Závěrečná tečka patřila České komorní filharmonii, která pod vedením Vojtěcha Spurného přednesla vynikající příklady muziky, která zněla na kůrech Lounského kraje nebo byla spjata s kulturním prostředím Cítolib, kde vzniklo za Pachtů z Rájova významné umělecké centrum (sochař M. B. Braun, známý hudební rod Kopřivů).
Na setkání přijeli kolegové z Rakovníka a mluvili jsme i o tom, že další Slánské rozhovory mohou spojovat obě tato města Rakovník a Slaný. Osobností, které oba regiony spojuje může být více, jednou z nich je i Václav Rabas, který maloval nejen kolem Krušovic, ale i v Podlesí a jinde na Slánsku. Kolega prof. Antonín Leopold mluví i o jakémsi trojhlasu historických měst Rakovník - Louny - Slaný. Myšlenka podnětná, co říkáte? Obrazovou dokumentaci z letošního slánského setkání naleznete v galerii. Sborník ze setkání v náhledu (PDF). |