Index arrow Piaristé ve Slaném
Piaristé ve Slaném
Plány slánské piaristické koleje v Římě Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
20.04. 2009 07:52

ico_piarV loňském roce jsme si připomínali 350. let uvedení piaristů do Slaného. Na podzim proběhlo i kolokvium, sborník z tohoto setkání připravujeme. A letos - 19. dubna - tomu bylo 350. let od položení základního kamene jejich koleje. A svým způsobem symbolicky se nám na začátku tohoto roku podařilo získat z římského řádového archivu kopie kolekce nejstarších plánů slánské koleje.

Celý článek...
 
O nejvýznamnější slánské barokní malbě s profesorem Pavlem Preissem Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
22.10. 2008 09:17

preissicoNa letošních pátých Slánských rozhovorech jsme mohli již potřetí přivítat našeho předního znalce barokní malby profesora Pavla Preisse (* 1926), autora řady publikací a bezpočtu studií. Jak ten čas utíká. Zdá se, jako by to bylo nedávno, když 7. 4. 1993, tehdy jako hostující profesor na univerzitě ve Vídni, přijel do Slaného, aby nám připomněl význam oltářního obrazu piaristické kolejní kaple Zasnoubení Panny Marie od italského mistra Carlo Innocenzo Carloneho.

Celý článek...
 
Slánské rozhovory 2008 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
08.10. 2008 18:17

piar icoTóny varhan uzavřely pátý ročník Slánských rozhovorů, letos věnovaných 350. výročí příchodu piaristů do Slaného (1658 – 2008). Přítomné přivítal starosta města Slaného RNDr. Ivo Rubík společně s děkanem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy prof. Dr. Ludvíkem Armbrusterem. Ten pak ve svém vystoupení podtrhl význam slánského setkání, poukázal na úlohu vzdělání, kterou si naši předchůdci v nelehké době pobělohorské uvědomovali. Konference by měla být v tomto ohledu inspirativní a měli bychom se poučit z chyb i z úspěchů doby minulé.

Celý článek...
 
Piaristé ve Slaném II. / založení koleje Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
18.04. 2008 11:32

ico martinicZakládací listina slánské piaristické koleje však byla podepsána již 1. června 1658 a první piaristé přišli do Slaného před Vánoci –18. 12. 1658. Tradičně se uvádí, že impuls k založení koleje dal Ferdinand Leopold Bennon z Martinic, probošt Vyšehradské kapituly a pasovský kanovník.

Celý článek...
 
Hudba piaristů ze Slaného Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
01.04. 2008 12:21

obal piaristeV letošním jubilejním roce 350. výročí příchodu piaristů do Slaného si připomeneme hudbu, která zněla na kůru slánské kolejní kaple. Kompaktní disk Laudate pueri Dominum, který v těchto dnech vychází v nakladatelství Supraphon, je vstupním počinem hudební kultury, po kterém budou následovat další setkání ve Slaném. Jak uvedl kolega Ivo Horňák, který se na přípravě CD podílel, dramaturgickým záměrem tohoto projektu bylo představit hudbu piaristických skladatelů, kteří měli jeden ze zásadních vlivů na vývoj barokní hudby v Čechách. Výběr skladatelů je zaměřen na osobnosti, které ve Slaném prokazatelně působily anebo jejichž skladby jsou uvedeny v seznamu hudebnin slánských piaristů. Kompaktní disk bude v našem městě prezentován v pátek 12. září 2008 za účasti pražského arcibiskupa Miloslava kardinála Vlka.