Index arrow Slánská akademie
Slánská akademie
Slánská akademie na Hluboké a v Bechyni Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
27.10. 2008 15:28

ico_akad_alsovkaLetošní podzimní exkurze Slánské akademie volného času, která se uskutečnila ve dvou termínech 25. 9. a 25. 10. 2008, měla zamířeno za jihočeskou gotikou do Alšovy jihočeské galerie na Hluboké. A setkání to bylo vskutku pozoruhodné … od Madony z Rudolfova přes Ukřižovaného z Třeboně, Madonu Svatotrojickou z Českých Budějovic a Pietu z Všeměřic…

Celý článek...
 
Na podzim zahajujeme třetí ročník Slánské akademie Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
03.07. 2008 08:35

ico podzimVe třetím ročníku Slánské akademie volného času budeme v podzimním semestru pokračovat v tématu ČESKÉ STŘEDOVĚKÉ UMĚNÍ. Opět bychom se tak měli setkat s univ. prof. PhDr. Tomášem Durdíkem, DrSc. (Archeologický ústav AV ČR) a pokračovat ve volném cyklu památky českých středověkých hradů. Rovněž mezi námi přivítáme - a také již tradičně - Ing. arch. Petra Chotěbora, CSc. (Kancelář prezidenta republiky), který nám přiblíží osudy a opravy nejvýznamnější památky Čech - Pražského hradu.

Celý článek...
 
Za památkami na Mělnicko Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
24.05. 2008 21:14

ico melnikVe středu 21. 5. a v sobotu 24. 5. se uskutečnila exkurze posluchačů Slánské akademie volného času na Mělnicko. Dešťová středeční trasa byla zahájena v kostele Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem, kterým nás provedl kolega Jan Nepomuk Jiřiště. Nejprve nás seznámil s historií města a pak jsme si společně prohlédli památný kostel. Zajímavý byl zejména výklad k ikonografii hlavního oltářního obrazu – Nalezení sv. Kříže.

Celý článek...
 
Archeologie na Slánské akademii Tisk E-mail
Napsal Jan Čečrdle   
30.04. 2008 16:00

ico archDalší z řady přednášek vzdělávacího cyklu Slánská akademie byla mimořádná hned ze dvou hledisek: jednak jsme se dne 19.4. nesetkali v Městském centru Grand, ale v sále městského kina Slaný, ale především byla přednáška nezvyklá tematicky. PhDr. Jiří Musil, PhD. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hovořil o problematice z oblasti bádání o starověku, konkrétně o římsko – germánských vztazích v oblasti provincí Norika, Panonie, obou Germanií a také v oblasti za limitem imperia romana v prvních stoletích po Kristu.

Celý článek...
 
Slánská akademie - jaro 2008 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
22.01. 2008 11:46

akademie icoSlánská akademie - jaro 2008. Slánská akademie volného času bude na jaře poněkud volně pokračovat v tématu - české středověké umění, kterému budou věnovány tři přednášky - úvodní vystoupení ing. arch. Petra Chotěbora (Správa Pražského hradu) a dále, pokud to dovolí pracovní povinnosti, dvě přednášky prof. PhDr. Tomáše Durdíka, DrSc. (Archeologický ústav AV ČR).

Celý článek...
 
Slánská akademie v Chomutově a Kadani Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
28.10. 2007 16:21

exkurze icoSlánská akademie volného času v rámci podzimního cyklu přednášek uskutečnila exkurzi za pozdně gotickým uměním na severozápad Čech - do Chomutova a Kadaně. Vzhledem k počtu posluchačů byla exkurze rozvržena do dvou termínů, a to 17. 10. a 27. 10. K putování se tak mohli připojit i další zájemci o památky. V Chomutově jsme navštívili muzeum s bohatou expozicí pozdně gotické plastiky a malby (Chomutovský mistr, Jirkovský mistr, Monogramista I. W.).

Celý článek...
 
Slánská akademie v Litoměřicích Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
21.10. 2006 19:09
icolit

V sobotu 21. října putovalo na šedesát posluchačů Slánské akademie na Litoměřicko (několik fotografií v galerii). Cílem bylo navázat na úvodní přednášku Dr. Jaroslavy Kroupové o českém raně středověkém umění. První zastávkou byly Doksany a návštěva tamní krypty a interiéru kostela, který přes barokní překryv si zachoval v podstatě půdorys románské baziliky a patrné fragmenty románského zdiva. V Litoměřicích nás očekával spolupracovník slánské akademie P. Jan Nepomuk Jiřiště, který působí v Bělé pod Bezdězem. Nato proběhla prohlídka středověkého umění v diecézní galerii (sochy evangelistů ze Žitenic, Lukas Cranach) a Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích (Mistr Litoměřického oltáře). Odpoledne následovalo setkání v katedrále sv. Štěpána, zhlédnutí tamní Piety od Mistra Týnské kalvárie a připomenutí osobnosti jejího stavitele – prvního litoměřického biskupa Maxmiliána Rudolfa Schleinitze. Tečkou za litoměřickým putováním bylo připomenutí 170. výročí úmrtí básníka Karla Hynka Máchy u jeho pomníku od Václava Blažka (1936).

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>

Výsledky 18 - 24 z 24