Index arrow Slánská akademie
Slánská akademie
Slánská akademie volného času – J. B. Santini (I.) Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
10.10. 2011 10:27

ico_kralovicePodzimní exkurze Slánské akademie volného času byla věnována architektuře vrcholného baroku, stavitelskému dílu Jana Blažeje Santiniho. První kapitolu jsme otevřeli v Mariánské Týnici v proboštském kostele Zvěstování Panny Marie. Zasvěcenou průvodkyní a interpretkou architektury nám ten den byla PhDr. Irena Bukačová, která v úvodu setkání vyzdvihla význam osobnosti nedávno zesnulého prof. Mojmíra Horyny, který se mimořádným způsobem zasloužil o poznání a obnovu díla tohoto architekta. Irena Bukačová spolupracovala s prof. Mojmírem Horynou, a to nejen na obnově kostela v Mariánské Týnici, po celou řadu let. Památku tohoto významného českého historika umění připomíná i busta před vstupem do chrámu. V této souvislosti rovněž podtrhla zásluhy dalších spolupracovníků, a to zejména statika ing. Jindřicha Rineše, který se podílel i na řadě oprav památek na Slánsku.

Celý článek...
 
Slánská akademie volného času - podzim 2011 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
15.07. 2011 11:28

ico_akademie_2011Po ukončení pátého ročníku slánské akademie jsme řadu z Vás oslovili, abyste se vyjádřili, jak dál se Slánskou akademií volného času. Provedli jsme si takový malý průzkum, anketu na internetu, zda si nakonec neříci, že v nejlepším je třeba přestat. Ukázalo se však jednoznačně, že je ve Vašem zájmu pokračovat … za tuto důvěru, věrnost společné věci a podporu jsme Vám vděčni. A tak společně připravujeme podzimní semestr … termíny sice ještě upřesňujeme, ale snad pro informaci uvítáte základní obrysy podzimního běhu … podzim zahájíme exkurzí za dílem J. B. Santiniho, tradičně se budeme věnovat ruské kultuře (letos rozhojněné o Slánské rozhovory 2011 – Rusko) a českým hradům. Aktuálně se budeme věnovat letošnímu 800. výročí narození sv. Anežky České.

 

Celý článek...
 
Slánská akademie volného času – kaple Božího hrobu Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
21.02. 2011 10:00

icoÚvodní přednáška Slánské akademie volného času, kterou přednesl Mgr. Tomáš Řepa, byla věnována architektuře Božího hrobu. Absolvent katedry teorie a dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jehož diplomní práce se zabývala právě tímto tématem, se v úvodu zastavil u památného Božího hrobu v Jeruzalémě, naznačil jeho vývoj i podobu, která se pak stala předmětem řady kopií na evropské půdě. V tomto smyslu připomněl kapli Božího hrobu ve Zhořelci. Nato posluchače uvedl do problematiky historizující architektury, která v době baroku připomínala věřícím místa spojených se životem Kristovým (Boží hroby) a Panny Marie (Loretánské kaple) – obě tyto památky se nacházejí také ve Slaném.

Celý článek...
 
Slánská akademie – jaro 2011 Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
14.01. 2011 12:04

akademie_2011V současné době sestavujeme harmonogram přednášek jarního semestru 5. ročníku Slánské akademie volného času. Opět se setkáme s prof. PhDr. Tomášem Durdíkem, DrSc. a rádi bychom znovu mezi námi přivítali Mgr. Hanuše Nykla, Ph.D. a otevřeli s ním další kapitolu o ruské literatuře. Ostatně letošní Slánské rozhovory 2011, které proběhnou 4. října 2011, by se měly také věnovat ruské kultuře. Zahájili jsme jejich přípravu ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR.

Celý článek...
 
Slánská akademie a české umění 19. století – 5. část Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
22.11. 2010 08:38

ico_bartonekV sobotu 20. 11. se posluchači Slánské akademie volného času již popáté setkali v expozici českého umění 19. století s Dr. Naděždou Blažíčkovou – Horovou, tentokrát u obrazů a soch umělců Generace Národního divadla (Ženíšek, Brožík, Hynais, Aleš, Myslbek …). Aktuálně byla pozornost věnována i Vojtěchu Bartoňkovi, a to v souvislosti s vystaveným obrazem Popeláři. Slánské návštěvníky mohl zaujmout osud tohoto malíře, maloval na Podřipsku v Sazené se spolužákem Františkem Slabým, jehož otec měl v Sazené statek. 

Celý článek...
 
Putování po českých hradech s Tomášem Durdíkem Tisk E-mail
Napsal Vladimír Přibyl   
23.10. 2010 20:19

durdik_2

 

 

 

 

 

 

Sobotní přednáška (23.10.) prof. Tomáše Durdíka ve Slánské akademii volného času uzavřela základní kurz putování po hradech českých, a to obdobím doby panování Jagellonců. Zastavili jsme se u přestavby Pražského hradu, hradu Křivoklát. Naznačili umění Hanse Spiese a Benedikta Rieda. Tomáš Durdík připomněl významné hradní architektury ve Švihově, zdůraznil úlohu hradu Rábí. Nakonec jsme navštívili Pardubice s unikátními dělovými rondely. Na příštím sobotním "hradologickém" setkání 13. 11. se bude prof. Tomáš Durdík zabývat vlivem křižáckých výprav na hradní architekturu, a to i v českých zemích. Doporučená studijní literatura k putování po českých hradech - Tomáš Durdík, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů (nakladatelství Libri, 2009 … ukázka z knihy).  

P1190390_1 P1190392_1

P1190396_1

 

 

 

 

P1190399_1durdik_22 P1190409_1

 
Slánská akademie – podzim 2010 Tisk E-mail
Napsal Alena Urbanová   
30.08. 2010 12:09

akademie_2010_11V současné době sestavujeme harmonogram přednášek podzimního semestru 5. ročníku Slánské akademie volného času. Opět se setkáme s prof. PhDr. Tomášem Durdíkem, DrSc., na svatovojtěšské téma přislíbil promluvit prof. PhDr. ing. Jan Royt a předpokládáme další část pojednání o tvrzích ing. arch. Petra Chotěbora z Pražského hradu. Rádi bychom se opět setkali s Mgr. Hanušem Nyklem Ph.D., podle ohlasů jeho přednáška o ruské literatuře zaujala. S PhDr. Naděždou Blažíčkovou budeme pokračovat v prohlídce Národní galerie – na podzim to bude umělecká generace Národního divadla. 

Program - podzimní cyklus 2010 (PDF)  

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 17 z 24